Niestety nie każdą rodzinę stać na zakup większego, trzy- lub czteropokojowego mieszkania, w którym każde z dzieci miałoby swój własny, osobny pokój. Gdy mieszkanie jest małe, dzieci często zmuszone są do dzielenia jednego pokoju, co wraz z upływającym czasem może okazać się coraz bardziej uciążliwe. Jak zaaranżować wnętrze wspólnego, dziecięcego pokoju, by zapewnić każdemu z dzieci odrobinę prywatności i jednocześnie pozostawić im nieco wolnej przestrzeni do zabawy?
Podział pokoju na strefy
Dla zwiększenia wygody wspólnego mieszkania, pokój dziecięcy należy podzielić na kilka stref funkcjonalnych – minimum to dwie strefy, po jednej dla każdego dziecka. Chodzi o to, by każde dziecko miało swój własny, prywatny kąt. To bardzo ważne, zwłaszcza wówczas, gdy jedno z dzieci chodzi do szkoły, a drugie wciąż jest w wieku przedszkolnym. Wygospodarowanie miejsca na biurko dla dziecka w wieku szkolnym jest kluczowe dla zapewnienia mu minimalnego komfortu nauki. Jeśli istnieje taka możliwość, warto pomyśleć również o stworzeniu w pokoju wspólnej strefy zabawy.
Jakie meble do wspólnego pokoju dziecięcego?
Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca we wspólnym pokoju dziecięcym, jest zakup łóżka piętrowego. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku małych, kilkuletnich dzieci, które spanie na łóżku piętrowym traktują jako doskonałą zabawę.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku wspólnych pokojów dziecięcych jest również zakup mebli ze składanym lub wbudowanym w nie biurkiem. Dzięki temu nie trzeba inwestować w dodatkowe biurko, które zawsze zajmuje sporo wolnego miejsca.
Gdy pokój dziecięcy ma większy metraż, można pokusić się o zakup mebli modułowych oraz osobnych łóżek. Przy umiejętnym rozstawieniu mebli, możemy wydzielić dwie osobne strefy pokoju, dzięki czemu każde dziecko zyska prywatną przestrzeń do nauki i zabawy. Najprostszym na to sposobem jest ustawienie łóżek po przeciwległych stronach pokoju, a pomiędzy nimi wysokiej szafy lub regału z książkami. To zagwarantuje każdemu z dzieci minimum prywatności. Wybierając takie rozwiązanie, należy jedynie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mebli przed ich przypadkowym przewróceniem, przykręcając je do ściany lub podłogi.