Wielu z nas jest zmuszonych do posiadania pokoju z aneksem kuchennym. Jednak czy musi on być wyborem mniejszego zła, czy nie może po prostu być ozdobą? Jeśli mamy ładny salon czy jadalnie to aneks kuchenny może okazać się nie tylko funkcjonalnym elementem ale także może stać się nowoczesnym elementem naszej aranżacji wnętrza. Przy tworzeniu nowoczesnych mieszkań coraz częściej rezygnuje się ze ściany między pokojem a kuchnią, aby stworzyć większą przestrzeń, której częścią jest właśnie aneks kuchenny. Jest to atrakcyjna opcja szczególnie dla tych właścicieli mieszkań, którzy oprócz salonu łączonego z kuchnią mają także dodatkowo jeden czy dwa pokoje. Jeśli zaś chodzi o właścicieli kawalerek to dla nich takie rozwiązanie jak aneks kuchenny w pokoju jest często koniecznością. Nie każdy chce mieć tak zagospodarowane wnętrze, gdyż wiąże się ono zarówno z zaletami jak i wadami.
W obecnych czasach jest wiele osób, które decydują się na takie rozwiązanie i to decyduje się z wyboru a nie przymusu. Dla wielu rodzin kuchnia jest miejscem, gdzie spędza się ogromną część czasu, odpowiednio duża stanowi niejako miejsce spotkań rodzinnych. Często jednak, gdy kuchnia jest mała jedna osoba musi siedzieć i gotować, gdy inni spędzają czas razem. Stąd pomysł, aby powiększyć tą przestrzeń burząc ściany i tworząc kuchnię z salonem. Dzięki temu gotując możemy spędzać czas z rodziną i znajomymi, zbliżyć się z najbliższymi nam osobami. Tworząc takie połączenie nikt już nie będzie się czuł gorzej przez to, że musi gotować sam w kuchni i nosić wszystko do gości. Z aneksem kuchennym można gotować i jednocześnie być częścią imprezy i życia rodzinnego. Nie od dziś wiadomo, że wspólne gotowanie zbliża ludzi, a i goście lubią widzieć jak potrawy są dla nich przygotowywane. Dodatkowo osoba gotująca ma większą szansę, że ktoś z domowników pomoże jej w kuchni.
Kolejnym plusem posiadania w pokoju aneksu kuchennego jest optyczne powiększenie nawet najmniejszego mieszkania przez stworzenie otwartej przestrzeni. Daje nam to również więcej światła dziennego niż jakbyśmy mieli ślepą kuchnię, czy małe okienko kuchenne.
Są jednak i wady takiego połączenia. Jedną z nich jest to, iż w aneksie kuchennym łączonym z salonem musi zawsze panować porządek. Brudne naczynia w zlewie, czy resztki jedzenia na blacie są niedopuszczalne, gdyż każdy kto wchodzi do nas od razu będzie widział to wszystko siedząc w salonie. Jednak i to można rozwiązać, często stosuje się parawany, rolety oraz drzwi przesuwne, aby czasowo móc oddzielić obie przestrzenie. Najciekawszym rozwiązaniem i będącym ciekawym elementem wystroju jest stworzenie wysokiego barku, mającego ściśle kuchenny charakter jednak oddzielającego część przeznaczona dla gości od tej do gotowania.
Kolejną wadą aneksu kuchennego w pokoju jest to, iż wszystkie zapachy kuchenne są obecne także w salonie czy jadalni. Musimy więc zainwestować w dobry okap lub pochłaniacz. Nie unikniemy także tego, iż osobą znajdującym się w pokoju mogą przeszkadzać hałasy, które dochodzą z części kuchennej, a których niestety nie da się wyeliminować. Tak więc aneks kuchenny w salonie, czy jadalni ma i wady i zalety.
Co do wystroju samego wnętrza należy pamiętać o tym, aby wystrój aneksu kuchennego i salonu czy jadalni z którym jest połączony były w podobnym stylu. Kolor ścian, meble powinny współgrać tworząc jedną całość. Podłogi możemy zrobić różne, np. w kuchni z glazury, a ta w pokoju może być z paneli, desek, parkietu. Jeśli jednak w obu przestrzeniach damy podłogę wykonaną z tego samego materiału uzyskamy optyczne powiększenie przestrzeni co jest szczególnie ważne przy aranżacji małych mieszkań. Jeśli zmienimy zdanie i uznamy, iż aneks kuchenny w pokoju nie jest rozwiązaniem, które nam pasuje możemy szybko zmienić to stawiając ściankę z płyty gipsowej.