Zakup mieszkania do celów prywatnych trudno nazwać inwestycją mającą przynosić realne zyski. Oczywiście w pewnym sensie jest to inwestycja, ale tylko wówczas, gdy bierzemy pod uwagę możliwość sprzedaży mieszkania w nieodległej przyszłości. Zakup pod wynajem jest zupełnie czymś innym. W tym przypadku liczymy na możliwe stałe i szybkie zyski. Czy takie inwestycje są wciąż opłacalne i co wpływa na ich rentowność?
Kto kupuje na wynajem?
Choć w powszechnej opinii pokutuje pogląd, że mieszkania na wynajem kupują jedynie najzamożniejsze osoby, które zdołały zgromadzić pokaźny majątek, to w rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Dzięki niskim stopom procentowym kredyty hipoteczne są dziś wyjątkowo tanie, a finansowanie inwestycji z kredytu jest jak najbardziej sensowną opcją. Po pierwsze nie ryzykujemy własnego kapitału. Po drugie możemy zwiększyć swoje miesięczne dochody. Po trzecie nie ograniczamy swojej zdolności kredytowej i dodatkowo różnicujemy swój portfel inwestycyjny. Kwoty uzyskiwane z wynajmu spokojnie mogą pokryć koszty kredytu i stałe opłaty za mieszkanie. Potrzebujemy jedynie niewielkiej kwoty na wkład własny i wykończenie lokalu.
Jakie są zalety zakupu nieruchomości na wynajem?
To przede wszystkim sposób na możliwie bezpieczne ulokowanie wolnego kapitału i okazja do uzyskania stałego, dodatkowego dochodu. Nawet jeśli mieszkanie na wynajem kupujemy za kredyt, wciąż możemy na nim zarabiać, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wynajem krótkoterminowy. Gdy nie chcemy mieć trudności z obsługą lokalu, wówczas korzystniejszą opcją jest wynajem długoterminowy, który generuje mniejsze, ale stałe dochody, niezależne od sezonowych fluktuacji. Poza tym kupując na kredyt, nie ryzykujemy oszczędności.
Jakie są ryzyka związane z inwestycją w lokal pod wynajem?
Największym zagrożeniem jest brak chętnych na lokal. Dlatego pod inwestycję należy wybrać odpowiednie mieszkania, atrakcyjne dla docelowej grupy klientów. Należy również możliwie tanio, ale nowocześnie je wyposażyć. Dzięki temu można przebić się z ofertą na konkurencyjnym rynku bez konieczności drastycznego obniżania ceny. Przy zakupie za kredyt ryzykiem są również wahania stóp procentowych oraz inflacja. Co warte podkreślenia, przed niektórymi zagrożeniami można i warto się ubezpieczyć, chroniąc w ten sposób swoją inwestycję i własny majątek.
Największą korzyścią z zakupu mieszkania na wynajem jest dodatkowy dochód, który nie wymaga od nas wkładu pracy. Oczywiście w grę wchodzą okresowe remonty czy usługi związane ze sprzątaniem lokalu, jeśli wynajmujemy go krótkoterminowo, ale zasadniczo jest to dochód pasywny. Choć kupowanie lokali na wynajem nie wydaje się trudne i jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ma zdolność kredytową, to jednak wybór odpowiedniego lokum wymaga znajomości rynku i odrobiny cierpliwości.