nieruchomosci@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd-piekna-01
slajd-piekna-02
slajd-piekna-03
slajd01
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause
inwestycja w mieszkanie

Utrzymujący się od wielu lat systematyczny wzrost cen mieszkań, którego nie powstrzymała nawet pandemia COVID-19 (popyt chwilowo zmalał, by po kilku miesiącach wrócić ze zdwojoną siłą), wydaje się wystarczającym sygnałem potwierdzającym opłacalność tego typu inwestycji. Rozgrzanie rynku, spodziewany wzrost kosztów kredytów hipotecznych i ogólna niepewność mogą budzić jednak pewne obawy. Czy zakup mieszkania to wciąż opłacalna inwestycja? Jak i co kupować, by można było zarobić?

Z czego wynika wysoki popyt na mieszkania?

Jednymi z kluczowych czynników, które obecnie w największym stopniu odpowiadają za utrzymywanie się stale wysokiego popytu na lokale mieszkalne, są niskie stopy procentowe i rosnąca inflacja. Niskie stopy procentowe to z jednej strony niższe koszty kredytów hipotecznych, a z drugiej mniejsza lub wręcz zerowa opłacalność lokat bankowych – oszczędności nie opłaca się trzymać na lokacie. Rosnąca inflacja to z kolei argument za poszukiwaniem sposobu na ochronę zgromadzonego przez lata kapitału, a zakup mieszkania przez wiele osób wciąż postrzegany jest jako inwestycja bezpieczna, na której nie można stracić, a co najwyżej zyskać – czy to odsprzedając mieszkanie z zyskiem, czy czerpiąc korzyści z jego wynajmu.

Istotnymi czynnikami napędzającymi popyt na nowe lokale mieszkalne jest również chęć posiadania własnego lokum oraz ogólne dążenie do poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych. Stąd m.in. rosnąca popularność nieco większych, kilkupokojowych mieszkań zlokalizowanych w budynkach usytuowanych z dala od miejskiego zgiełku, na peryferiach dużych miast, z własnym ogródkiem, garażem lub wydzielonym miejscem parkingowym. Sporo mieszkań kupowanych jest również przez większe podmioty w celach czysto inwestycyjnych, pod wynajem krótkoterminowy lub pracowniczy.

Jak można zarobić na zakupionym mieszkaniu?

Na inwestycji w mieszkanie można zarabiać na dwa sposoby. Po pierwsze wynajmując je i czerpiąc z tego tytułu regularny dochód. W wielu przypadkach są to pieniądze pozwalające pokryć znaczącą część kosztów związanych z obsługą kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup takiej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze mieszkanie uda się wynająć od razu. Niekiedy pojawiają się również problemy z regulowaniem swoich zobowiązań przez lokatorów. W związku z tym zawsze potrzebna jest pewna rezerwa finansowa, która pozwoli przetrwać gorsze momenty i chwilowe przestoje na rynku – z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w momencie wybuchu pandemii COVID-19, gdy część osób straciło prace, przez co rezygnowało z wynajmu lub spóźniało się z płaceniem czynszu, ewentualnie starało się renegocjować jego wysokość. Po drugie mieszkanie można próbować korzystnie sprzedać. Drugi sposób inwestycji wymaga większej cierpliwości, ale przy założeniu systematycznego wzrostu cen, może przynieść znaczący zysk. Szukając mieszkania z myślą o jego szybkiej (perspektywa 2-3 lat), korzystnej odsprzedaży, najlepiej skupiać się na atrakcyjnie położonych nieruchomościach i lokalach, które cieszą się największym zainteresowaniem kupujących – średniej wielkości mieszkania dwupokojowe z garażem lub prywatnym miejscem postojowym.

Choć obecny rynek mieszkaniowy wydaje się rozgrzany, to jednak eksperci nie przewidują szybkiego zakończenia wzrostowego trendu. Wręcz przeciwnie, rosnąca inflacja i rządowe plany wsparcia zakupu mieszkań przez młode rodziny są czynnikami sprzyjającymi kontynuacji wzrostów. Oczywiście warto brać pod uwagę możliwą korektę i chwilowe wstrzymanie popytu czy wręcz obniżkę cen, ale prawdopodobnie nie będzie to proces stały i ceny mieszkań w perspektywie wielu lat będą rosnąć.

Galeria

Dominów, ul. Piękna
Dominów, ul. Piękna
Dominów, ul. Piękna
Dominów, ul. Piękna
Dominów, ul. Piękna
Dominów, ul. Piękna
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
nieruchomosci@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A