slajd-parkowa-00
slajd-parkowa-00-a
slajd-piekna-01
slajd-piekna-02
slajd01
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Od wielu lat największym zainteresowaniem kupującym cieszą się mieszkania z dwoma pokojami i aneksem kuchennym lub oddzielną kuchnią. Są to zarówno mieszkania o powierzchni około 40 m2, jak i większe, zwykle pochodzące z rynku wtórnego (duże, dwupokojowe mieszkania w starych kamienicach). Dlaczego marzeniem statystycznego Polaka jest właśnie tego typu mieszkanie? Co stoi za popularnością takich lokali?

Mieszkania z rynku pierwotnego

Choć oferty współczesnych deweloperów są względem siebie zróżnicowane, to jednak niemal zawsze łączy je jedna cecha wspólna. Największy procentowy udział w ogólnej puli mieszkań, w ramach konkretnej inwestycji budowlanej, stanowią mieszkania dwupokojowe – oczywiście odnosi się to do inwestycji mieszkaniowych dedykowanych szerokiemu gronu odbiorców. Po prostu takie mieszkania są najbardziej uniwersalne i trafiają w gusta wszystkich grup klientów – studentów, młodych małżeństwa, a nawet seniorów. Mieszkania dwupokojowe w nowych inwestycjach zawsze rozchodzą się jako pierwsze, często na etapie przedsprzedaży, jeszcze przed fizycznym rozpoczęciem budowy. Zdecydowanie trudniej jest sprzedaż lokale o dużych metrażach i tych w nowych inwestycjach jest najczęściej znacznie mniej niż mieszkań dwupokojowych czy tradycyjnych kawalerek.

Zdolność kredytowa a wielkość mieszkania

Jedną z głównych przyczyn dużej popularności lokali dwupokojowych jest zdolność kredytowa współczesnych, zwłaszcza młodych Polaków, która pozwala sfinansować zakup jedynie niewielkiego, maksymalnie dwupokojowego mieszkania. Raport AMRON-SARFiN wskazuje, że w IV kwartale 2020 roku średnia wartość zaciąganych kredytów hipotecznych wynosiła 305 tysięcy złotych. Za taką kwotę w Poznaniu można było kupić mieszkanie o powierzchni blisko 44 m2, we Wrocławiu niecałych 42 m2, a w Warszawie zaledwie 30 m2. Popularność mieszkań dwupokojowych jest zatem nie tyle efektem gigantycznej atrakcyjności tego typu lokali, ile raczej wynikiem konieczności i spełnieniem minimalnych standardów współcześnie oczekiwanych od prywatnego lokum. Choć wiele osób od razu chciałoby kupić większe mieszkanie, to zwyczajnie nie pozwala im na to ich aktualna zdolność kredytowa.

Największe atuty mieszkań dwupokojowych

Poza akceptowalnym stosunkiem ceny do oferowanego metrażu, mieszkania dwupokojowe powszechnie uznawane są za najbardziej uniwersalne. Zapewniają minimum tego, czego od mieszkania oczekuje współczesny odbiorca – salonu, kuchni (często jest to aneks kuchenny), łazienki i oddzielnej sypialni. Nie ma przy tym większego znaczenia, jak duże są to pomieszczenia. Stąd wysyp mieszkań, w których salon z aneksem ma mniej niż 20 m2, a sypialnia zaledwie 10 m2. Liczy się to, że są to pomieszczenia oddzielne, zapewniające większą funkcjonalność mieszkania, oferujące właścicielom więcej możliwości – sypialnia może być zaaranżowana na gabinet do pracy czy pokój dla dziecka. Mieszkania dwupokojowe to także doskonała opcja pod wynajem długoterminowy i gwarancja łatwości sprzedaży, gdy taki lokal w przyszłości będziemy chcieli zmienić na większy.  

Zakup mieszkania dwupokojowego w porównaniu z inwestycją w lokal o metrażu powyżej 50 m2 jest znacznie łatwiejszy do sfinansowania. Utrzymanie takiego mieszkania jest również dużo tańsze, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi konieczność spłacania rat kredyty hipotecznego. Poza tym taki lokal jest bardzo uniwersalny i łatwo można go wynająć lub sprzedać. Łącząc to w jedno, mamy jasną odpowiedź, skąd bierze się tak duża popularność mieszkań z jedynie dwoma pokojami.

Galeria

DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
nieruchomosci@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A