slajd-rynek-01
slajd-rynek-02
slajd-parkowa-parter-wolno
slajd-parkowa-parter
slajd-parkowa-00
slajd-parkowa-00-a
slajd-piekna-01
Previous Next Play Pause

Pierwsze Mieszkanie to nowy program rządowy, którego celem jest pomoc młodym Polakom w sfinansowaniu zakupu swojego pierwszego mieszkania lub domu. Program został opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które ogłosiło wstępne założenia już w grudniu 2022 roku. W marcu 2023 roku rząd przyjął ostatecznie program, a jego uruchomienie planowane jest na 1 lipca 2023 roku. Czy Pierwsze Mieszkanie okaże się remedium na mieszkaniowe bolączki Polaków? Sprawdźmy, jakie są szczegóły programu i jak z niego skorzystać, aby kupić własne mieszkanie.

Cel wprowadzenia nowego programu mieszkaniowego "Pierwsze Mieszkanie"

Program Pierwsze mieszkanie ma pomóc młodym Polakom sfinansować zakup pierwszego domu lub mieszkania. Program ma ruszyć w lipcu 2023 roku i będzie oferował dwie formy pomocy: tani kredyt z dopłatami państwa oraz specjalne konto oszczędnościowe. Program mieszkaniowy rozwiązuje palący problem młodych ludzi, których nie stać na zakup własnej nieruchomości ze względu na wysokie ceny mieszkań i drogie kredyty hipoteczne. Czy jednak "Pierwsze Mieszkanie" zapewni rozwiązanie problemów mieszkaniowych, z którymi borykają się Polacy?

Jednym z ważniejszych założeń programu jest to, że nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2. Rządowe dopłaty do kredytu nie będą uwzględniać marży bankowej ani prowizji, które będzie musiał pokrywać kredytobiorca.

Program Pierwsze Mieszkanie zakłada również obowiązek zamieszkania w nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od nabycia mieszkania lub zgłoszenia domu do użytkowania w przypadku budowy. To ma na celu zapobieżenie sytuacji, w której osoby korzystające z programu kupują nieruchomości w celach spekulacyjnych.

Założenia programu „Pierwsze mieszkanie”

"Pierwsze Mieszkanie" to rządowy program, który ma na celu wsparcie Polaków w zakupie pierwszego domu lub mieszkania. Jest on skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, którym nie udało się jeszcze nabyć żadnej własnej nieruchomości mieszkalnej. Na realizację programu polski rząd przeznaczył około 16 mld zł w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Kredyt będzie skierowany dla osób do 45 roku życia, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania. W przypadku gdy kredyt zostanie udzielony dwóm osobom, przynajmniej jedna z nich musi mieć mniej niż 45 lat. Kredyt można uzyskać tylko na zakup pierwszego mieszkania, a maksymalna wysokość kredytu, który będzie można wziąć w ramach programu, wynosi 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym. Oznacza to, że single kupią nieruchomość maksymalnie za 700 tys., a pary lub małżeństwa za 800 tys. zł.

Filary programu Pierwsze mieszkanie

Pierwszym filarem programu jest "Bezpieczny Kredyt 2%", czyli kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego domu lub mieszkania. Oprocentowanie zostanie obniżone do 2% przez pierwsze dziesięć lat spłaty, dzięki rządowym dopłatom pokrywającym różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów o stałej stopie procentowej w bankach udzielających kredytów a oprocentowaniem 2%. Bezpieczny Kredyt 2% to inicjatywa rządu mająca na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania dla Polaków. Program Pierwsze Mieszkanie składa się z kilku filarów, z czego Bezpieczny Kredyt 2% jest pierwszym z nich.

Zgodnie z założeniami programu, kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania będzie miał niskie oprocentowanie wynoszące maksymalnie 2% przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania. To możliwe dzięki dopłatom państwa do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem 2%. Bezpieczny Kredyt 2% będzie obowiązywał w okresie od 1.07.2023 do 31.12.2027.

Drugim filarem programu Pierwsze Mieszkanie jest specjalne konto oszczędnościowe, na które można wpłacać pieniądze, co ma ułatwić zdobycie pierwszego lokum dla młodych ludzi. Jest to specjalne konto oszczędnościowe oferowane przez banki komercyjne, które umożliwia odkładanie pieniędzy na cele mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. Aby założyć Konto Mieszkaniowe, należy spełnić kilka warunków. Okres oszczędzania może wynosić od 3 do 10 lat, a wpłaty miesięczne na konto powinny wynieść od 500 zł (6 tys. zł rocznie) do 2000 zł (24 tys. zł rocznie). Oprocentowanie konta zależy od oferty banku, ale ważne jest, że odsetki będą zwolnione z podatku Belki. Minimum 11 wpłat w ciągu roku w kwocie od 500 do 2000 zł zapewni Premię Mieszkaniową od państwa o wartości rocznego wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia ma być wypłacana jednorazowo każdego roku i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Na stronie rządowej można znaleźć symulację, ile można zyskać, oszczędzając na Koncie Mieszkaniowym.

Czy warto skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsze Mieszkanie to obiecujący program rządowy, który ma na celu sprostanie wyzwaniom mieszkaniowym, przed którymi stoją młodzi Polacy. Nowy program stanowi znaczącą szansę dla młodych ludzi, którzy wahali się z zakupem własnego mieszkania ze względu na wysokie ceny nieruchomości mieszkalnych i kredytów hipotecznych. Interesujące będzie obserwowanie, jak program będzie się rozwijał i czy uda się spełnić jego obietnicę. Choć wiele osób ma wątpliwości, to nowy program wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, pozwala on na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach finansowych, porównywalnych do tych sprzed serii podwyżek stóp procentowych. Należy jednak pamiętać, że ta oferta będzie obowiązywała jedynie przez 10 lat. Niemniej jednak, w ciągu tego czasu można wygenerować znaczne oszczędności na odsetkach. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem z  programu jest Konto Oszczędnościowe, które oferowane jest przez wiele banków komercyjnych. Dzięki niemu można oszczędzać na cele mieszkaniowe w sposób preferencyjny, generując większe zyski niż na zwykłych lokatach bankowych. Oprocentowanie konta będzie zależeć od indywidualnych warunków oferty banku, ale istnieje możliwość uzyskania premii oraz zwolnienia z podatku Belki. Dodatkowo, osoby, które będą systematycznie wpłacać pieniądze na Konto Oszczędnościowe przez co najmniej 11 miesięcy w roku, będą miały prawo do Premii Mieszkaniowej, która będzie wypłacana jednorazowo każdego roku.

Jeśli zatem planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu, warto abyś rozważył udział w programie Pierwsze Mieszkanie. Dzięki niemu możesz skorzystać z korzystnych warunków finansowych, a także oszczędzać w sposób preferencyjny na Konto Oszczędnościowe. Należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z premii i zwolnienia z podatku Belki, zgromadzone środki muszą zostać wykorzystane na cele mieszkaniowe w ciągu 5 lat od zakończenia oszczędzania. Dlatego już dziś sprawdź nowe inwestycje Multimel Nieruchomości. Sprawdzony deweloper, tanie mieszkania do kupienia, nowy dom jednorodzinny pod Lublinem? To wszystko wraz z ofertą nowego programu mieszkaniowego może być dla ciebie najkorzystniejszą okazją. Sprawdź nasze propozycje i skontaktuj się z Biurem Sprzedaży, aby zapytać o więcej.Galeria

Dominów, Rynek
Dominów, Rynek
Dominów, Rynek
Dominów, Rynek
Domy jednorodzinne parterowe wolnostojące DOMINÓW PARKOWA
Domy jednorodzinne parterowe wolnostojące DOMINÓW PARKOWA
Domy jednorodzinne parterowe wolnostojące DOMINÓW PARKOWA
Domy jednorodzinne parterowe wolnostojące DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA, budynki jednorodzinne parterowe w zabudowie bliźniaczej
DOMINÓW PARKOWA, budynki jednorodzinne parterowe w zabudowie bliźniaczej
DOMINÓW PARKOWA, budynki jednorodzinne parterowe w zabudowie bliźniaczej
DOMINÓW PARKOWA, budynki jednorodzinne parterowe w zabudowie bliźniaczej
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PARKOWA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
DOMINÓW PIĘKNA
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
Dęblin, ul. Kowalskiego
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
nieruchomosci@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A