biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Niskie oprocentowanie lokat bankowych skłania do poszukiwań innych form oszczędzania. W związku z tym, że w naszej kulturze nieruchomości uważane są za bezpieczną formę lokaty kapitału, osoby dysponujące większymi oszczędnościami coraz chętniej decydują się na zakup mieszkań z myślą o ich przyszłym wynajmie. O czym warto pamiętać, poszukując takiego mieszkania? Na co zwracać uwagę, by inwestycja w nieruchomość pod wynajem była naprawdę opłacalna?

Inwestycja w granicach własnych możliwości finansowych

Zakup mieszkania pod wynajem najczęściej realizowany jest ze środków własnych uzupełnionych niskooprocentowanym kredytem hipotecznym. Warto pamiętać, że im wyższy wkład własny, tym łatwiej o kredyt. Poza tym spłata niewielkiego kredytu zwykle zajmuje mniej czasu i nie zużywa całej zdolności kredytowej, jaką dysponuje inwestor. Dlatego przynajmniej na początku przygody z inwestowaniem w nieruchomości pod wynajem warto szukać tańszych, mniejszych lokali, które wciąż są stosunkowo łatwe do wynajęcia. Nie zużywając wszystkich wolnych środków na zakup nieruchomości, inwestor ma wciąż dość duży bufor bezpieczeństwa. Taki bufor to konieczność w przypadku przedłużającego się czasu remontu nieruchomości czy chwilowych trudności w znalezieniu najemców. Gdy trzeba spłacać kredyt hipoteczny, oszczędności pozwolą przetrwać gorszy okres. Taki krótki lub nieco dłużysz kryzys może nadejść w każdym momencie, o czym wiele osób wydaje się zapominać.

Komu wynajmujemy nieruchomość?

Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania pod wynajem, warto zastanowić się, komu tak naprawdę będziemy chcieli je wynajmować. Warto pamiętać, że inne potrzeby będą miały pary lub młode małżeństwa z dzieckiem, inne studenci, a jeszcze inne firmy, które poszukują lokali dla swoich pracowników. Gdy już wiemy, komu chcemy wynajmować mieszkanie, łatwiej określić, jakiego tak naprawdę mieszkania potrzebujemy.

Jaką lokalizację wybrać?

Dobra lokalizacja to klucz to bezproblemowego wynajmu mieszkania, oczywiście po uwzględnieniu potrzeb tej grupy osób, której będziemy chcieli je wynająć. Gdy naszymi potencjalnymi najemcami mają być studenci, warto szukać mieszkań zlokalizowanych w pobliżu uczelni wyższych, w centrach miast, skąd wszędzie jest blisko. Jeśli mieszkanie chcemy wynajmować rodzinie z dzieckiem/dziećmi, warto skupić się na poszukiwaniach nieruchomości położonych w spokojnej okolicy, z dostępem do terenów zielonych, z rozwiniętymi usługami i szeroko pojętą infrastrukturą miejską – przedszkolami, szkołami, ośrodkami zdrowia itd. W przypadku firm, które poszukują mieszkań dla pracowników, najlepiej wybierać lokale w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Jeśli mają to być mieszkania dla pracowników o wysokich kwalifikacjach, najlepiej szukać nieruchomości na nowych, atrakcyjnie położonych osiedlach. Wybór mieszkania w dobrej lokalizacji to nie tylko mniej problemów z wynajmem nieruchomości, ale i mniej kłopotów z jego sprzedażą w przyszłości, gdy będziemy chcieli lub musieli je sprzedać.

Funkcjonalność wnętrza

Dobry rozkład mieszkania to sposób na większe zyski z jego wynajmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieruchomości wynajmowanych wielu osobom, na przykład studentom. Im więcej pokoi w takim mieszkaniu, tym większa liczba osób będzie mogła w nim zamieszkać i tym większy będzie zysk z jego wynajmu. Szukając mieszkania pod wynajem dla studentów, nie warto wybierać nieruchomości, w których salon łączy się z aneksem kuchennym. To strata cennej przestrzeni i mniejsze szanse na znalezienie chętnych na jego wynajem – oczywiście, jeśli mówimy o studentach. Pokoje z aneksem kuchennym z powodzeniem sprawdzą się natomiast wtedy, gdy mieszkanie planujemy wynająć parze lub rodzinie z dzieckiem/dziećmi.

Ogrzewanie i inne koszty eksploatacyjne

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości pod wynajem, warto sprawdzić, jak duży czynsz przyjdzie nam za nią płacić. To stały koszt, który będzie wpływał na opłacalność inwestycji. Poza tym warto sprawdzić, ile kosztuje roczne ogrzewanie danego lokalu. W przypadku mieszkań z ogrzewaniem miejskim, opłaty za ogrzewanie mogą być ryczałtowe (najlepsza opcja) lub według zużycia. W tym drugim przypadku warto podpisać aneks do umowy z najemcą, tak by miesięczne koszty ogrzewania nie przerosły wpływów z wynajmu. Gdy w mieszkaniu zainstalowane są mierniki ciepła, koszt ogrzewania może być bardzo wysoki, zwłaszcza gdy najemca nie dba o oszczędzanie energii (otwarte okna przy odkręconych licznikach to prosty sposób na nabicie wysokich rachunków za ogrzewanie).

Koszty przygotowania i obsługi nieruchomości

Warto pamiętać, że zakupione mieszkanie rzadko kiedy od razu nadaje się do wynajmu. Zwykle trzeba je do tego celu przygotować. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwykle wystarczy drobny remont, zwłaszcza jeśli nie chcemy ponosić zbyt dużych kosztów początkowych. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, takie lokale trzeba wykończyć i urządzić od podstaw, a na to potrzeba nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Właśnie dlatego nie należy kupować mieszkania, które przerasta nasze możliwości finansowe. Dysponując zapasem gotówki, łatwiej będzie je przystosować do potrzeb wynajmu. Poza tym trzeba pamiętać o konieczności dość częstego odnawiania takiego mieszkania, co również wymaga czasu i pieniędzy.

Dodatkowe atuty

Na łatwość w wynajęciu mieszkania, prócz dobrej lokalizacji, funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń czy atrakcyjnego wyposażenia wnętrza, wpływa również obecność lub brak dodatkowych udogodnień. Na korzyść wynajmującego może przemawiać fakt oferowania mieszkania z miejscem postojowym dla auta, z dostępem do windy, do pomieszczenia wspólnego na rowery lub wózki, z piwnicą lub komórką lokatorską, z dostępem do osiedlowej siłowni czy placu zabaw dla dzieci.

Bezpieczeństwo mieszkania

To niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Oczywiście bezpieczna lokalizacja będzie ważna również dla studentów, singli czy firm poszukujących lokum dla swoich pracowników. Mieszkanie położone w bezpiecznej lokalizacji zawsze łatwiej wynająć i to niezależnie od tego, kto jest jego najemcą. W kwestii bezpieczeństwa liczy się jednak nie tylko lokalizacja nieruchomości, ale także sposób jej wykończenia. Gdy teren jest ogrodzony, patrolowany przez ochronę, a nieruchomość stale monitorowanie, mieszkanie jest bezpieczniejsze, a przez to bardziej komfortowe dla jego mieszkańców, zwłaszcza dla osób mających małe dzieci.

Sprawdź ofertę nowoczesnych mieszkań od Multimel.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A