biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Dzięki zmianom w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, projektanci mieszkań zyskują większą swobodę w ich projektowaniu. Aktualne przepisy prawa budowlanego nie wyznaczają już minimalnej powierzchni poszczególnych izb wchodzących w skład lokalu mieszkalnego, lecz traktują go jako całość. W myśl obowiązujących przepisów za mieszkanie może być uznany jedynie ten lokal, którego powierzchnia jest nie mniejsza niż 25 metrów kwadratowych.

Nowe przepisy ograniczają patologie współczesnego rynku mieszkaniowego, zakazując budowy mieszkań o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych. Jednocześnie nowe prawo stwarza znacznie więcej możliwości aranżacyjnych, oferując większą swobodę w projektowaniu wnętrz. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych lokali mieszkalnych, czyli tzw. kawalerek. Dzięki większej swobodzie w projektowaniu małych lokali mieszkalnych znacznie łatwiej przystosować je do potrzeb współczesnego odbiorcy. Oczywiście nowe mieszkanie wciąż musi spełniać podstawowe wymogi techniczne określone przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, ale jego układ wewnętrzny można dziś swobodnie modyfikować. To wpływa na funkcjonalność nowych, małych mieszkań i ich lepsze dostosowanie do współczesnych standardów wyposażenia.

Co zmieniło się w przepisach?

Nowe przepisy wprowadzają wiele zmian, które w korzystny sposób wpływają na swobodę aranżacji współczesnych wnętrz mieszkalnych. Sztandarowym przykładem zmiany jest zniesienia nakazu instalacji pralki automatycznej w łazience. W myśl aktualnych przepisów prawa budowlanego nie ma żadnych przeciwwskazań, by pralkę zainstalować w kuchni lub dowolnie innym pomieszczeniu mieszkalnym, na przykład w przedpokoju. Dzięki temu deweloper może zaprojektować znacznie mniejszą łazienkę, co pozwali na wygospodarowanie dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni na inne domowe pomieszczenia. W przypadku łazienki zrezygnowano nie tylko z nakazu wygospodarowania miejsca na pralkę automatyczną, ale i na kosz, na brudną bieliznę (ostatecznie taki pojemnik może być ustawiony w dowolnym miejscu, nie koniecznie w łazience). Nowe przepisy znoszą również nakaz rozdzielenia salonu i kuchni w mieszkaniach z jednym pokojem. Dzięki temu właściciele małych kawalerek mogą tworzyć bardziej otwarte i funkcjonalne wnętrza. Dotychczas kuchnia mogła łączyć się jedynie z korytarzem, co zabierało miejsce i ograniczało możliwości aranżacyjne. Dzięki zmianom nie trzeba marnować miejsca na korytarz i ściany, które oddzielają kuchnię od salonu. Przez połączenie kuchni z salonem wnętrze staje się bardziej przestronne i każdy może zdecydować samemu, ile miejsca przeznaczy na meble i tradycyjne wyposażenie kuchenne oraz gdzie je ustawi. Jeśli jednak zdecydujemy się na osobną kuchnię, w myśl obowiązujących przepisów nie musi mieć już ona bezpośredniego dostępu do okna. Wystarczy zadbać o odpowiednią wentylację grawitacyjną i mechaniczną. Jeżeli zdecydujemy się na montaż okapu kuchennego, musimy jedynie pamiętać o zainstalowaniu dodatkowego przewodu wentylacyjnego – okapu w kuchni bez okna nie można podłączyć do podstawowej wentylacji grawitacyjnej, potrzebny jest do tego dodatkowy przewód kominowy.

Aktualna wersja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza również wiele innych zmian w prawie budowlanym, dostosowując je do wymogów współczesności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zmieniły się m.in. zasady wyznaczania miejsc parkingowych, usytuowania miejsc na kontenery na odpadki czy lokalizacji innych obiektów tzw. małej architektury. Nowe przepisy w pewnych sytuacjach pozwalają nawet na budowę domu tuż przy granicy działki, co umożliwia lepsze, optymalne wykorzystanie potencjału terenu, jakim dysponujemy podczas budowy domu jednorodzinnego lub jakim dysponuje deweloper podczas budowy domu wielorodzinnego.

Planując zakup mieszkania od dewelopera lub przygotowując się do samodzielnej budowy domu jednorodzinnego, warto zapoznać się ze szczegółowymi zapisami, jakie pojawiły się w przepisach budowlanych. Dzięki nowym regulacjom prawnym zyskujemy znacznie większą swobodę w projektowaniu domu. Mamy możliwość dostosowania jego wewnętrznego układu do naszych specyficznych potrzeb.

W ofercie Multimel najdziesz zaróno większe jak i małe mieszkania, sprawdź dostępne lokale mieszkaniowe z najnowszej inwestycji w Dęblinie.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A