biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja, która zwykle wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że nawet w takiej opcji potrzeba zgromadzić odpowiedni wkład własny. Przydadzą się również pieniędzy na późniejsze wykończenie, a następnie urządzenie zakupionego mieszkania. Jak zorganizować gotówkę? Czy warto oszczędzać na mieszkanie, czy lepiej skorzystać z oferty banków?

Korzyści i ryzyka związane z zakupem mieszkania za gotówkę

Dysponując odpowiednią kwotą pieniędzy, mieszkanie możemy kupić w zasadzie od ręki. Na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży zarówno mieszkań nowych, już gotowych do zamieszkania, jak i mieszkań z rynku wtórnego, które zwykle wymagają drobnych poprawek lub nieco większych prac remontowych. Osoby dysponujące odpowiednio dużą kwotą pieniędzy, mają zdecydowanie większe pole manewru, niż osoby posiłkujące się kredytem bankowym. Warto jednak pamiętać, że zakup mieszkania za gotówkę ma również pewne, często niedostrzegane wady.

Największą korzyścią zakupów za gotówkę jest możliwość skorzystania z tzw. okazji. Sprzedający chętniej odstąpi mieszkanie osobie, która może zapłacić za nie od ręki niż komuś, kto musi starać się o kredyt hipoteczny. W tym drugim przypadku procedura sprzedaży może przeciągnąć się na kilka miesięcy, a to wielu sprzedającym jest zwyczajnie nie na rękę. Niewątpliwą zaletą transakcji gotówkowych jest również brak późniejszych kosztów związanych ze spłatą długu. Po pierwsze, nie trzeba zaciągać i spłacać kredytu hipotecznego, co zwykle zajmuje wiele lat. Po drugie, nie ma ryzyka, że w niesprzyjających okolicznościach stracimy mieszkanie – gdy nie będziemy w stanie spłacać kredytu.

Największą wadą zakupu mieszkania za gotówkę, zwłaszcza na współczesnym rynku nieruchomości, jest rezygnacja z opcji wykorzystania tzw. lewara – dźwigni finansowej. Dysponując dużą kwotą pieniędzy, możemy bez problemu uzyskać wysoki, nisko oprocentowany kredyt bankowy, co pozwala kupić nie jedno, a dwa mieszkania. W obecnych warunkach stopa zwrotu z wynajmu mieszkania jest znacznie wyższa niż koszt kredytu. Dzięki temu drugie mieszkanie spłaca się niejako same, a my dodatkowo zarabiamy.

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

Niezależnie od tego, czy mieszkanie chcesz kupić za gotówkę, czy zamierzasz zaciągnąć wieloletni kredyt hipoteczny, w każdej sytuacji musisz nauczyć się oszczędzania. Nawet jeśli zaciągasz kredyt, wcześniej musisz zgromadzić odpowiednio dużo pieniędzy na tzw. wkład własny. Zwykle jest to kwota rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jak pokazuje rzeczywistość, wiele osób ma spory problem z odłożeniem takiej sumy.

Najprostszym sposobem jest po prostu oszczędzanie, czyli możliwie systematyczne odkładanie pewnych, nawet niedużych kwot pieniędzy i deponowanie ich w bezpiecznym miejscu, na przykład w banku. Inwestycja w oprocentowaną lokatę bankową pozwoli zachować realną wartość pieniądza, tak by ewentualna inflacja nie uszczuplała naszych oszczędności. Oczywiście można inwestować w obligacje czy akcje, ale w tym drugim przypadku trzeba się liczyć z możliwymi startami.

Wiele osób, które nie chcą czekać na odłożenie własnych środków na mieszkanie, często posiłkuje się oszczędnościami rodziców lub innych bliskich im osób. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że do spłaty kredytu hipotecznego dojdzie jeszcze konieczność spłaty rodzinnych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny – tani sposób na szybkie dorobienie się własnego mieszkania

Jeśli nie chcesz lub nie możesz czekać na zgromadzenie odpowiedniej kwoty potrzebnej do zakupu własnego mieszkania, jedyną rozsądną opcją pozostaje zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Niestety zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby starające się o kredyt na mieszkanie muszą dysponować przynajmniej niewielką, wcześniej zgromadzoną przez siebie gotówką na tzw. wkład własny. Przy dzisiejszych obostrzeniach jest to zwykle kwota sięgająca 20% wartości mieszkania, które chcemy kupić. Przy aktualnych cenach na rynku nieruchomości jest to dla wielu osób wciąż bardzo dużo pieniędzy i ich zebranie może zająć sporo czasu (przy cenie mieszkania w granicach 300 tys. złotych, musisz dysponować kwotą około 60 tys. złotych). Alternatywą pozostają pożyczki osobiste, od rodziców czy znajomych, a także gotowość do jeszcze mocniejszego zaciskania pasa, by szybciej zgromadzić środki potrzebne na wkład własny.

Gdy nie dysponujemy żadnymi oszczędnościami, a musimy znaleźć sobie jakieś lokum, jedyne, na co możemy liczyć, to jego wynajem. Niestety w tej opcji, przy stałych kosztach wynajmu, odłożenie większej kwoty pieniędzy możemy być bardzo trudne i zająć dużo czasu.

Co wybrać?

Pomijając sytuacje, w których nie mamy wyboru (gdy nie mamy gotówki lub zdolności kredytowej), możemy zdecydować się na jedną z trzech opcji: wynajem mieszkania, zakup za gotówkę lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Wynajem mieszkania to dobra opcja dla młodych osób, które nie chcą wiązać się z danym miejscem, które nie wiedzą jeszcze, jaka będzie ich najbliższa przyszłość i nie chcą brać na siebie wieloletnich zobowiązań finansowych. Co prawda mieszkanie własnościowe zawsze można sprzedać lub wynająć, ale jest to dla wielu osób opcja niewygodna i niepraktyczna.

Zakup mieszkania za gotówkę to opcja, z której skorzystać może zaledwie garstka najlepiej sytuowanych osób. Dysponując większą kwotą pieniędzy, mamy większą swobodę w podejmowaniu decyzji zakupowej. Możemy również skorzystać z dodatkowego kredytu, który pozwoli sfinansować zakup mieszkania o większym metrażu, wyższym standardzie wykonania czy w lepszej lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że przy niskich stopach procentowych zakup mieszkania za gotówkę, którą można znacznie korzystniej zainwestować, jest raczej nieopłacalny.

Zakup na kredyt to najpopularniejsza i obecnie dość opłacalna opcja (ze względu na niskie stopy procentowe), którą chętnie wybierają zarówno osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie, jak i ci, którzy kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, pod wynajem. Rata kredytu hipotecznego może być niższa niż miesięczny koszt wynajmu mieszkania i jeśli mamy zdolność kredytową oraz oszczędności na wkład własnych, wynajmowanie mieszkania, zamiast jego zakupu, zwyczajnie się nie opłaca.

Mieszkania w korzystnej cenie w Dęblinie - sprawdż naszą ofertę.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A