biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Kryterium ekonomiczne, a zatem cena nieruchomości ma wciąż największy wpływ na wybory dokonywane przez osoby kupujące nowe mieszkanie i to niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Co zatem w największym stopniu wpływa na cenę mieszkania? Dlaczego ceny lokali o podobnym metrażu mogą różnić się od siebie o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent? Z czego wynikają tego typu różnice i o czym warto pamiętać, kupując nowe lokum dla siebie lub na wynajem?

Lokalizacja

To jeden z głównych czynników determinujących cenę za metr kwadratowy mieszkania lub dowolnie innego obiektu o funkcji użytkowej, przemysłowej czy magazynowej. Zasadniczo jest tak, że im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena nieruchomości. W przypadku mieszkań najwyższe ceny obowiązują zwykle w ścisłym centrum miasta lub w tych dzielnicach, które przez mieszkańców miasta traktowane są jako prestiżowe. Ze względu na niższe ceny ziemi inwestycyjnej na obrzeżach miast, ternach gorzej skomunikowanych z pozostałą częścią miasta lub w miejscach nieatrakcyjnych z uwagi na obecność uciążliwego sąsiedztwa, nieruchomości zlokalizowane na tego typu obszarach będą na ogół znacznie tańsze od tych znajdujących się w centrum miasta lub w śródmieściu.

Kwestię lokalizacji należy również rozumieć przez konkretne umiejscowienie danego budynku. Wyższą cenę będą miały lokale dobrze nasłonecznione, osłonięte od hałasu generowanego przez główne arterie komunikacyjne, z bezpośrednim dostępem do terenów zielonych, dobrze skomunikowane z resztą miasta, położone w pobliżu przystanków autobusowych, tramwajowych lub metra, ośrodków zdrowia, obiektów kulturalnych czy sportowych. Właśnie z tego powodu ceny mieszkań położonych w jednej dzielnicy, ale w różnych jej punktach, niekiedy mogą się od siebie wyraźnie różnić.

Nieruchomość

Na wartość mieszkania wpływa nie tylko jego lokalizacja, ale również stan techniczny budynku, w którym takie mieszkanie się znajduje. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Poza tym liczy się również sposób wykonania budynku oraz jego wykończenie. Zasadniczo można przyjąć, że mieszkania w nowych, ocieplonych budynkach, wyposażonych w nowoczesne instalacje, z garażem podziemnym lub przynależnymi do mieszkań miejscami parkingowymi i dodatkową infrastrukturą techniczną (teren chroniony, z monitoringiem, dostępem do placu zabaw dla dzieci, z siłownią lub miejscem wspólnego wypoczynku), która wpływa na poprawę jakości i bezpieczeństwa mieszkania w danej lokalizacji, będą miały wyższą cenę niż mieszkania w budynkach kilkudziesięcioletnich, które wymagają gruntownego remontu, które nie są podłączone do miejskiego systemu ogrzewania, w których nie ma windy czy przynależnego do budynku parkingu dla samochodów.

Oczywiście wartość mieszkań w kilkudziesięcioletnich czy nawet kilkusetletnich budynkach – kamienicach, może być znacznie wyższa. Wszystko zależy od tego, czy dany budynek został już wyremontowany, czy też wciąż czeka na remont. Warto pamiętać, że odnowienie starej, zniszczonej kamienicy to wydatek rzędu kilku, a niekiedy kilkunastu milionów złotych i nawet jeśli koszt rozbije się na kilkunastu mieszkańców, to wciąż jest to kwota nieosiągalna dla wielu osób, przez co wiele tego typu budynków stale niszczeje. Stąd cena mieszkania w wyremontowanej kamienicy może być nawet 2-3 razy wyższa niż cena mieszkania w kamienicy zniszczonej, choć znającej się w podobnej lokalizacji.

Mieszkanie

Na cenę mieszkania wypływa również standard jego wykończenia, a także jego wewnętrzny układ, wielkość, dostęp do tarasu, balkonu czy ogródka. Na ogół przyjmuje się, że mieszkania dobrze oświetlone, ustawne, z oddzielną kuchnią, dwiema łazienkami czy wydzieloną garderobą będą miały większą wartość od mieszkań o podobnym lub identycznym metrażu, ale pozbawionych wymienionych atutów. Warto pamiętać, że wiele współczesnych, nowych mieszkań jest łatwiejszych w aranżacji – wyburzenie pojedynczych ścianek działowych i zmiana koncepcji wystroju wnętrza takiego mieszkania nie sprawi nikomu większego problemu. W przypadku mieszkań zlokalizowanych w budynkach z wielkiej płyty zmiana wewnętrznego układu mieszkania jest znacznie trudniejsza, a niekiedy w ogóle niemożliwa do zrealizowania, co oczywiście wpływa na wartość takiego lokalu (zwykle kosztuje mniej niż nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, nawet jeśli to ostatnie jest niewykończone).

Sprawdź atrakcyjne ceny mieszkań od Multimel-nieruchomości - atrakcyjna lokalizacja, nowoczesne budownictwo.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A