biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Zakup pierwszego mieszkania to niezwykle emocjonujące wydarzenie, dlatego warto odpowiednio do niego się przygotować. Niestety emocje nie zawsze są dobrym doradcą, a do tak poważnych inwestycji, jak zakup nieruchomości, warto podchodzić z zimną głową. Zatem zanim podpiszesz umowę z deweloperem, upewnij się, czy wybrane przez Ciebie lokum jest tym, którego naprawdę potrzebujesz i czy taki zakup będzie dla Ciebie opłacalny w dłuższej perspektywie czasu. Poniżej znajdziesz zestawienie dziesięciu spraw, o których powinieneś/powinnaś pamiętać.

  • Cena nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, które wpadło Ci w oko, sprawdź ceny innych dostępnych na rynku mieszkań w podobnej lokalizacji. Niekiedy za identyczną kwotę można kupić większe mieszkanie położone nieco na uboczu, bez ogródka czy garażu podziemnego.
  • Lokalizacja. Wybór odpowiedniej lokalizacji będzie miał zasadniczy wpływ na nasze funkcjonowanie w przyszłości. Kupując nowe mieszkanie, warto wziąć pod uwagę kwestię dojazdów do pracy, dostępu do przedszkola czy szkoły dla dziecka/dzieci, dostępu do sklepów, ośrodka zdrowia, obiektów sportowych i wielu innych miejsc, które składają się na komfort naszego codziennego życia. Niekiedy warto zapłacić nieco więcej za mieszkanie lub kupić mniejsze lokum, ale z lepszym dostępem do komunikacji zbiorowej czy wspomnianej szkoły.
  • Funkcjonalność mieszkania. To złożona kwestia, która dla różnych osób może oznaczać coś zupełnie innego. Mówiąc o funkcjonalności mieszkania, zwykle mamy na myśli to, czy mieszkanie jest ustawne. Tymczasem kwestia funkcjonalności może odnosić się również do innych parametrów technicznych lokalu, na przykład do tego, czy mieszkanie jest jednopoziomowe, czy dwupoziomowe, czy ma osobną kuchnię, czy można wydzielić w nim garderobę, czy przynależy do niego balkon lub taras, na którym piętrze się znajduje itd. Te wydawać by się mogło z pozoru drugorzędne kwestie, w dłuższej perspektywie czasu mają zasadniczy wpływ na wygodę mieszkania w danym lokalu.
  • Personalizacja projektu. Zanim zdecydujesz się na zakup nowego lokum, warto dopytać o możliwość dostosowania projektu do własnych potrzeb. Gdy kupujesz mieszkanie na wczesnym etapie budowy, większość deweloperów dopuszcza możliwość wprowadzenia drobnych poprawek. W ten sposób, bez ponoszenia znaczących kosztów, możesz nieco zmodyfikować układ mieszkania, co obniży koszty jego późniejszego wykończenia.
  • Infrastruktura techniczna. Kupując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak obecność w budynku windy, dostęp do garażu podziemnego lub naziemnych miejsc parkingowych, dostępność szybkiego Internetu czy telewizji kablowej w budynku, możliwość wykupienia komórki lokatorskiej, dostęp do placu zabaw dla dzieci, do wózkowni, suszarni lub innych pomieszczeń wspólnych, dedykowanych mieszkańcom danego budynku czy osiedla. Dodatkowa infrastruktura techniczna ma zasadniczy wpływ na wartość mieszkania oraz komfort codziennego życia w wybranej lokalizacji. 
  • Forma własności gruntu. Zanim kupisz nowe mieszkanie, upewnij się, jaką formę własności ma grunt, na którym zlokalizowana jest wybrana przez Ciebie nieruchomość. Najlepszą opcją jest pełna własność. W przypadku użytkowania wieczystego musisz liczyć się z dodatkową coroczną opłatą. Sprawdź, ile taka opłata będzie wynosić, by później nie czuć się niemile zaskoczonym.
  • Wspólnota mieszkaniowa. Większość nowych nieruchomości po zakończeniu procesu inwestycyjnego automatycznie przechodzi w zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Warto pamiętać, że wspólnoty mają prawo do ustalenia wewnętrznych regulaminów, w tym zasad sąsiedzkiego współżycia i warto zapoznać się z takimi zasadami, jeszcze przed zakupem mieszkania. Gdy kupujemy mieszkanie na wczesnym etapie inwestycji, powinniśmy pamiętać, że możemy uczestniczyć w ustaleniach wspólnoty mieszkaniowej i w ten sposób wpływać na regulamin czy wybór zarządcy budynku.
  • Zarząd. Większość wspólnot od razu decyduje się na wynajęcie zewnętrznego podmiotu, który zajmie się wszystkimi sprawami administracyjnymi i techniczną obsługą całego budynku. Kupując mieszkanie, warto sprawdzić, czy taki zarządca nieruchomości został już wybrany i kto nim jest. Niestety część tego typu firm nie ciszą się dobrą opinią lokatorów i warto brać to pod uwagę, kupując mieszkanie w wybranej lokalizacji.
  • Umowa zakupu nieruchomości. Jeśli mieszkanie kupujesz na kredyt, najczęściej spotkasz się z tzw. umową deweloperską. Gdy lokal kupujesz za gotówkę, sprzedawca przygotuje dla Ciebie umowę zakupu/sprzedaży nieruchomości. Pamiętaj, by przed podpisaniem takiej umowy, dokładnie zapoznać się z jej treścią. Jeśli nie masz wiedzy prawniczej, warto skonsultować się z notariuszem lub inną kompetentną osobą, która nakieruje Cię na ewentualne zagrożenia, jakie mogą wynikać z podpisania umowy o takiej, a nie innej treści.
  • Wartość mieszkania. Zanim kupisz nowe mieszkanie, zastanów się, czy w przyszłości łatwo będzie Ci je sprzedać. Zwykle pierwsze mieszkanie ma stosunkowo mały metraż i gdy założysz rodzinę, jego wielkość może okazać się niewystarczająca. Dlatego kupując nowe lokum, warto wziąć pod uwagę perspektywę jego wynajmu lub sprzedaży w przyszłości. Oczywiście nie sposób przewidzieć przyszłości (rozwoju rynku nieruchomości), ale standardowo przyjmuje się, że mieszkania w gorszej lokalizacji, położone na peryferiach miast, są znacznie trudniejsze do wynajęcia lub sprzedania i jeśli zechcesz pozbyć się takiego lokalu, będziesz potrzebował na to nieco więcej czasu.

Nad nowymi mieszkaniami w Dęblinie nie ma co się zastanawiać! Sprawdź ofertę Multimel-nieruchomości, nowoczesne mieszkania, znakomita lokalizacja, dobra cena.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A