biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Według informacji udostępnionych przez Związek Banków Polskich blisko 2.2mln Polaków ma zaciągnięty kredyt hipoteczny (dane za drugi kwartał 2018 roku). Łączna wartość zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych w 2018 roku po raz pierwszy przekroczyła 400mld złotych.

Z przedstawionych danych w sposób jasny wynika, że Polacy wciąż chętnie sięgają po ten rodzaj finansowania inwestycji mieszkaniowych i to pomimo zakończenia programu Mieszkanie dla Młodych (finansowe wsparcie dla rodzin zaciągających kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu). Niestety nie ma zbiorczych badań analizujących poziom zadowolenia osób korzystających z takiej formy finansowania zakupu nieruchomości. Dziś trudno zatem ocenić, czy osoby zaciągające kredyt hipoteczny są z niego zadowolone, czy też podjęcie tego typu decyzji okazało się przyczyną ich wielu problemów, przede wszystkim problemów natury finansowej (problemy ze spłatą rat kredytu). Zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny, pomyśl o możliwych kłopotach i w ten sposób, przynajmniej mentalnie, do nich odpowiednio się przygotuj.

Podstawowe informacje, z jakimi musisz się zapoznać, to przede wszystkim ocena Twojej indywidualnej zdolności kredytowej. Dzięki temu dowiesz się, jak wysoki kredy możesz zaciągnąć i na wpłatę jakiego wkładu własnego musisz być przygotowany. Poza tym powinieneś sprawdzić aktualne marże banków, zwłaszcza tego banku, w którym chcesz zaciągnąć kredyt oraz wysokość proponowanego przez bank oprocentowania. Zdarza się tak, że najniżej oprocentowany kredyt hipoteczny wcale nie jest kredytem najtańszym (jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowe koszty, w tym prowizję banku).  Na podstawie tego typu danych możesz dowiedzieć się, jak długo będziesz spłacać kredyt i jak wysoka będzie jego rata. Należy pamiętać, że spłata kredytu hipotecznego trwa długie lata, podczas których Twoja sytuacja życiowa i finansowa może ulec gwałtownej zmianie. Warto uwzględnić tego typu okoliczności i być do nich przygotowanym. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kredyt, sprawdź, czy rzeczywiście Cię na niego stać. Czy łączny koszt kredytu nie przekroczy Twoich możliwości finansowych?

Prowizja banku – koszt, o którym trzeba pamiętać

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musisz uwzględnić nie tylko podstawowy koszt jego obsługi związany z wysokością oprocentowania, w tym bankowej marży, ale także dodatkowe koszty, o których często się zapomina. Takim kosztem jest m.in. prowizja banku. W dokumencie informacyjnym, jaki otrzymasz od banku przed podpisaniem umowy kredytowej, znajduje się informacja o należnej prowizji. Prowizja banku to jednorazowa opłata pobierana przez bank w momencie podpisania umowy kredytowej z klientem. Zwykle wynosi ona kilka procent od wartości kredytu, co w przypadku kredytu o wartości 300-400tys. złotych może okazać się już kwotą niebagatelną. W niektórych instytucjach finansowych wartość prowizji od kwoty 300tys. złotych może sięgnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście prowizję można dopisać do wartości kredytu, jednak wtedy miesięczna rata kredytu w zasadniczy sposób wzrośnie. Czy jesteś przygotowany na spłatę takiej dodatkowej kwoty?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Starając się o kredyt hipoteczny, bank poinformuje Ci również o konieczności jego ubezpieczenia, co oczywiście wpłynie na wartość całego zobowiązania finansowego wobec banku. Czy w każdym przypadku wykupienie ubezpieczenia kredytu jest konieczne? I tak, i nie. Warto pamiętać, że pod pojęciem ubezpieczania kredytu hipotecznego może kryć się wiele typów polis ubezpieczeniowych i nie wszystkie z nich musisz wykupić, aczkolwiek niektóre z nich są bardzo przydatne i nawet jeśli takie dodatkowe ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się na nie zdecydować.

Obowiązkowym ubezpieczeniem kredytu hipotecznego jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. To tymczasowe ubezpieczenie, które ma zabezpieczyć interesy banku od momentu wypłaty przez bank kredytu, do momentu wpisania go do księgi wieczystej jako wierzyciela hipotecznego. Ubezpieczenie pomostowe może mieć charakter zwiększonej marży na czas załatwienia formalności związanych z wpisaniem banku do księgi wieczystej jako wierzyciela hipotecznego, na co na ogół nie potrzeba więcej czasu niż kilka tygodni. Obowiązkowym ubezpieczeniem jest również ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych tj. pożar, huragan, powódź itp. Oczywiście za niewielką dopłatą zakres takiego ubezpieczenia można poszerzyć o ubezpieczenie od ryzyka włamania i kradzieży.

Dobrowolnym ubezpieczeniem, którego wykupienie może sugerować bank, jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, przewlekłej choroby czy utraty pracy. Chodzi o zabezpieczenie się na okoliczność gwałtownej zmiany sytuacji życiowej kredytobiorcy, a tym samym i jego sytuacji finansowej. Wykupienie takiego ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, aczkolwiek warto się nad nim zastanowić. Decydując się na tego typu, dodatkową polisę ubezpieczeniową, w niesprzyjających okolicznościach nie będziesz skazany na utratę mieszkania – obowiązek spłaty rat kredytu przejmie na siebie ubezpieczyciel, przynajmniej przez pewien czas.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja i warto przeanalizować ją pod wieloma kątami. Przede wszystkim warto zapoznać się z całkowitym kosztem zobowiązania, po uwzględnieniu również tych mniej oczywistych kosztów wynikających z wielkości prowizji banku czy kosztów związanych z ubezpieczeniami. Trzeba mieć świadomość, że niektórych z tych kosztów można uniknąć, a niektóre z nich warto ponieść dla zapewnienia sobie większego komfortu w przyszłości. Ostatecznie, zanim podpiszesz umowę kredytową, powinieneś dokładnie zapoznać się z całością przedstawionych w niej zapisów i jeśli któreś z nich są dla Ciebie niejasne, należy poprosić o ich szczegółowe wyjaśnienie.

Jednak na samym początku trzeba znaleźć wymarzone lokum, a w tym pomoże deweloper z Lublina - Multimel

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A