biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Choć w naszym kraju wciąż większość osób decyduje się na zakup mieszkania na własność, to jednak rynek wynajmu mieszkań w ostatnich latach wyraźnie rośnie. Dziś mieszkania wynajmowane są już nie tylko przez studentów, ale i przez nieźle sytuowane osoby, które nie chcą przywiązywać się do stałego miejsca zamieszkania i które chętnie przemieszczają się z miejsca na miejsce, za dobrze płatną pracą.

Według oficjalnych danych, w 2017 roku około 1,6mln osób w Polsce mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach (dane Eurostat), co stanowi 4,3% populacji. W 2009 roku było to zaledwie 2,2%, a zatem trend wzrostowy jest bardzo wyraźny. Obecni na rynku deweloperzy sugerują, że blisko jedna trzecia nowych mieszkań kupowanych w ostatnich miesiącach, to właśnie mieszkania nabywane z myślą o ich późniejszym wynajmie.

Dlaczego mieszkania na wynajem stają się coraz popularniejsze?

Po pierwsze przemawiają za tym względy ekonomiczne. Inwestowanie w nieruchomości stało się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form oszczędzania. W czasach, gdy lokaty bankowe przestały przynosić większe zyski, wiele osób dysponujących gotówką, zdecydowała się na zainwestowanie jej w bardziej zyskowne i uznawane za bezpieczne nieruchomości. Pozytywny wpływ na zwiększenie popularności wynajmu mieszkań z pewnością ma również wyraźna poprawa warunków na rynku pracy. Wielu obcokrajowców przyjeżdżających do Polski za pracą nie szuka lokum na stałe, a jedynie na wynajem. To także śrubuje ceny wynajmu i przyspiesza decyzję inwestorów, często osób prywatnych, związaną z zakupem mieszkania pod wynajem. Po trzecie, zakupom mieszkań na wynajem sprzyja duża dostępność kredytów hipotecznych i ich niski koszt, co jest związane ze stale niskim poziomem stup procentowych. Po czwarte, za wzrostem popularności wynajmu przemawia również większa społeczna mobilność. Wiele młodych osób nie chce przywiązywać się do miejsca zamieszkania i dlatego, zamiast inwestować w lokal na własność, woli go wynajmować. Po piąte, poziom cen wynajmowanych nowych mieszkań nie spada z uwagi na coraz wyższy standard ich wyposażenia. Ceny wynajmu w nowych, nowocześnie urządzonych mieszkaniach, w dobrych lokalizacjach, są wyraźnie wyższe od cen wynajmu mieszkań w starych kamienicach czy oddalonych od centrów miast, starych blokach.

Jeśli warunki na rynku w najbliższym czasie nie ulegną drastycznej zmianie, czego nie powinniśmy się raczej spodziewać, nie ma co liczyć na spadek cen najmu mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie zawsze łatwej o dobrze płatną pracę i znalezienie chętnego na mieszkanie. Dla osób dysponujących większą gotówką lub wysoką zdolnością kredytową najbliższe lata wydają się zatem dobrym czasem do inwestowania w nieruchomości pod wynajem.

Multimel Nieruchomości Lublin - zapraszamy do kontaktu, planowana nowa inwestycja Dęblin, osiedle Lotnisko.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A