biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

W ostatnich latach możemy obserwować zwiększone zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego, za których budowę w dużej części odpowiadają właśnie deweloperzy – prywatne przedsiębiorstwa inwestujące w budowę mieszkań i lokali usługowych. Kto najczęściej decyduje się na zakup tego typu mieszkań?

Młodzi i emeryci

Choć zainteresowanie kredytami hipotecznymi w ostatnich latach nieco zmalało, zwłaszcza w porównaniu z okresem prawdziwego boomu mieszkaniowego, z lat 2006-2009, to jednak deweloperzy nie mogą narzekać na spadek sprzedaży. Rynkowi pomógł m.in. program Mieszkanie dla Młodych, który stanowił dużą zachętę do zakupu swojego pierwszego mieszkania przez młode osoby. Potrzymaniu popytu na mieszkania pomogły również niskie stopy procentowe – osoby dysponujące większą gotówką, zamiast trzymać ją na niskooprocentowanej lokacie, zainwestowały ją w mieszkania z myślą o ich późniejszym wynajmie.

Największą grupę wśród kupujących mieszkania u deweloperów stanowią młode osoby, które mają nieźle płatną pracę i które stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dzięki niskim stopom procentowym rata kredytu hipotecznego rozłożonego na 25-35 lat nierzadko jest niższa niż miesięczny koszt wynajmu mieszkania. Jeśli młodą osobę stać na taki kredyt i dysponuje ona niewielką sumą na pokrycie wkładu własnego, zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest dla niej niezwykle kuszącą i niekiedy najbardziej opłacalną opcją. Nawet decydując się na zakup małej kawalerki, w przyszłości można pomyśleć o jej wynajmie – dochód z wynajmu powinien wystarczyć na spłatę rat kredytu hipotecznego.

Drugą dużą grupą klientów developerów są emeryci, którzy szukają atrakcyjnych sposobów lokowania kumulowanych przez wiele lat oszczędności. Zakup kawalerki lub większego mieszkania z myślą o jego wynajmie to nie tylko sposób na bezpieczną lokatę kapitału, ale i okazja do zyskania dodatkowych pieniędzy na bieżące utrzymanie. Poza tym wielu emerytów decyduje się na sprzedaż większego mieszkania i zakup mniejszego lokum w dogodniejszej dla siebie lokalizacji. Część osób przenosi się ze starych kamienic lub ze wsi do miasta, by zapewnić sobie większy komfort w jesieni swojego życia.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Z uwagi na niewielkie różnice w cenach mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, większym zainteresowaniem wydają się cieszyć te pierwsze. Na korzyść mieszkań z rynku pierwotnego przemawia przede wszystkim wysoka jakość ich wykonania, świeżość i swoboda aranżacyjna. Mieszkania w stanie deweloperskim są gotowe do wykończenia i urządzenia według własnego pomysłu, bez konieczności zbijania starych tynków, zrywania płytek czy podłóg. Na korzyść mieszkań z rynku wtórnego może przemawiać natomiast ich ciekawa lokalizacja (wiele takich mieszkań znajduje się w ścisłych centrach miast) oraz to, że w większości przypadków nadają się one do natychmiastowego zamieszkania lub wynajęcia – bez konieczności ich wykańczania.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A