biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Ograniczenie sprawności fizycznej to nie tylko wina wypadków i chorób, ale i naturalny efekt starzenia. Wraz z wiekiem pojawia się mnóstwo ograniczeń, które mogą skutecznie utrudniać lub wręcz uniemożliwiać wykonywanie wielu codziennych czynności, zwłaszcza w otoczeniu niedostosowanym do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb. Jak zatem urządzić wnętrze przyjazne emerytowi? Co zrobić, by mieszkanie było lepiej przystosowane do potrzeb osoby w starszym wieku?

Rozsądne planowanie

Choć większość młodych ludzi nie zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądało ich życie za 30-40 lat, decydując się na zakup mieszkania, warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy z nas się starzeje i kilka schodów, których pokonanie zajmuje dzisiaj kilka sekund, w perspektywie kilkudziesięciu lat może stać się prawdziwym przekleństwem. Dlatego kupując nowe mieszkanie, warto zastanowić się, czy jego użytkowanie w przyszłości, gdy się już zestarzejemy, wciąż będzie dla nas wygodne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę lokalizację mieszkania. Jeśli kupujemy mieszkanie na piętrze, szukajmy takiego z dostępem do windy. Gdy wybieramy mieszkanie dwupoziomowe, z antresolą lub poddaszem użytkowym, zamawiamy schody dłuższe, ale o niższych i szerszych stopniach. Staramy się, by wszystkie domowe pomieszczenia były w jednym poziomie, rezygnujemy z progów, o które łatwo jest się zaczepić, zwłaszcza gdy nasza sprawność ulegnie obniżeniu.

Funkcjonalność wnętrz w mieszkaniu/domu seniora

Urządzenia mieszkania zwykle zaczynamy od wykończenia sufitów, ścian i podłóg. Rodzaj zastosowanej okładziny podłogowej, w przypadku wnętrz tworzonych z myślą o seniorach, będzie szczególnie ważny z uwagi na bezpieczeństwo poruszania się po mieszkaniu/domu. Rezygnujemy zatem ze śliskich płytek ceramicznych, zastępując je podłogami drewnianymi lub z paneli. Dobrym wyborem mogą okazać się również wykładziny dywanowe, które budują przytulną atmosferę i wprowadzają przyjemne ciepło do wnętrza mieszkania/domu i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chodzenie po miękkiej wykładzie będzie znacznie przyjemniejsze od stąpania po zimnych kafelkach czy parkietach. W kuchni i łazience na podłogach układamy antypoślizgowe kafle i jeśli jest taka możliwość, inwestujemy w ogrzewanie podłogowe.

Łazienka – klasycznie urządzona łazienka nie będzie pomieszczeniem przyjaznym osobie o ograniczonej sprawności ruchowej. Pierwszym problemem do rozwiązania są kwestie bezpieczeństwa, a w dalszej kolejności wygody korzystania z tego typu wnętrza. Przystosowując łazienkę do potrzeb osoby w starszym wieku, o ograniczonej sprawności ruchowej, na wstępie warto pomyśleć o zastąpieniu tradycyjnej wanny prysznicem z nisko wyprofilowanym brodzikiem. Najlepiej, gdy brodzik będzie równy poziomowi podłogi. Wybierając kabinę prysznicową, warto szukać modelu z szeroko otwieranymi drzwiami, tak by wejście i wyjście z kabiny było możliwie komfortowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa instalujemy pod prysznicem lub przy wannie specjalne uchwyty ścienne, które zapewniają dodatkowy punkt podparcia. Na podłodze układamy maty antypoślizgowe, które zminimalizują ryzyko upadku. Gdy nie ma możliwości zastąpienia wanny prysznicem, możemy dokupić do niej specjalne siedzisko nawannowe lub nawet hydrauliczny/elektryczny podnośnik wannowy. Przy misce WC instalujemy specjalne uchwyty podłogowe, które zapewniają dodatkowe podparcie podczas wstawania z toalety. Warto pomyśleć również o zapewnieniu wygodnego dostępu do umywalki i dodatkowym doświetleniu lustra łazienkowego.

Salon i sypialnia – urządzając tego typu wnętrza, staramy się wybierać meble proste w obsłudze i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Kwestią podstawową w przypadku salonu będzie wybór mebli wypoczynkowych z siedziskami umieszczonymi na odpowiedniej wysokości – wysokość siedziska ustala się indywidualnie. Chodzi o to, by podczas siedzenia nogi wygodnie opierały się o podłogę, a kąt na linii tułów-biodra nie był większy/mniejszy niż 90 stopni (kolana nie powinny być powyżej, ani poniżej linii bioder). To bardzo ważne, jeśli chodzi o komfort siadania i wstawania z fotela, kanapy czy narożnika. 

Urządzając sypialnię, w miarę możliwości inwestujemy w łóżko wyposażone w ruchomy stelaż, który pozwala na regulację wysokości nachylenia materaca. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy unosić materac pod głową lub pod nogami, w ten sposób dostosowując jego położenie do indywidualnych potrzeb osoby w starszym wieku. Materac dobieramy zgodnie z upodobaniami starszej osoby. W większości przypadków powinien być to materac twardy, który zapobiega bólom kręgosłupa.

Kuchnia – funkcjonalność tego domowego pomieszczenia powinna być priorytetem nie tylko w przypadku osób starszych, ale i młodych. Urządzając kuchnię, pamiętajmy o umieszczeniu szafek na wysokości dostosowanej do naszych możliwości, tak by nie było potrzeby wspinania się na palcach, czy wchodzenia na krzesło, jeśli chcemy sięgnąć po przedmiot znajdujący się na górnej półce. Kuchnię seniora warto wyposażyć również w zmywarkę i dodatkowe oświetlenie blatu roboczego. Oczywiście musimy pamiętać także o odpowiednim wykończeniu podłogi, tak by ryzyko poślizgnięcia się, było jak najmniejsze.

Mieszkanie dla emeryta, młodego, czy rodziny znajdziesz w ofercie mieszkań deweloperskich od dewelopera z Lublina - firmy Multimel.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A