biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Domowa sypialnia to miejsce stworzone do wypoczynku i relaksu. Niestety ze względu na ograniczony metraż współczesnych mieszkań, w sypialniach często musi znaleźć się również miejsce na garderobę, toaletkę czy biurko do pracy. W związku z tym pojawia się konieczność stworzenia optymalnych warunków świetlnych zarówno do wypoczynku i snu, jak i do pracy oraz normalnego, codziennego funkcjonowania. Umieszczenie w sypialni wielu źródeł światła i odpowiednie ich rozmieszczenie, powinno pomóc w uporaniu się z problemem niedoświetlenia tego typu wnętrza.

  • Ilość punktów świetlnych oraz moc oświetlenia powinna być dostosowana do kształtu i wielkości sypialni. Jeśli sypialnia ma podłużny kształt, warto zastanowić się nad opcją montażu dwóch lamp sufitowych. Gdy ma wiele zakamarków, w ich doświetleniu pomogą lampy podłogowe, kinkiety czy lampki nocne – biurkowe.
  • Jeśli sypialnia ma standardową wysokość, optymalnym wyborem będzie sufitowy plafon lub klasyczna lampa wisząca z pojedynczym kloszem. W przypadku wysokich pomieszczeń możesz zdecydować się na dekoracyjny, zwisający z sufitu żyrandol lub lampę wyposażoną w wiele punktów świetlnych – wielkość żyrandola warto dostosować do metrażu sypialni.
  • Podziel sypialnię na funkcjonalne strefy i wybierz do każdej z tych stref odpowiednie oświetlenie. Oczywiście podstawą oświetlenia będzie lampa sufitowa, ale do doświetlenia strefy relaksu wykorzystać możesz lampki noce, lampę podłogową lub kinkiety, a do oświetlenia miejsca pracy, elegancką lampkę biurkową. Pamiętaj również o wykorzystaniu naturalnego światła, ustawiając toaletkę lub biurko w okolicach okna.
  • Kolor i przejrzystość opraw oświetleniowych dostosuj do ogólnego wystroju wnętrza sypialni. Pamiętaj, że masywne i ciemne oprawy mogą ograniczać ilość emitowanego przez lampy światła, a w takiej sytuacji nawet najmocniejsze żarówki nie pomogą w odpowiednim doświetleniu wnętrza. Zwróć również uwagę na sposób uruchamiania poszczególnych punktów świetlnych w sypialni. Każdy źródło światła powinno mieć osobny włącznik. Włączniki powinny być łatwo dostępne, znajdować się w zasięgu ręki. Włączenie/wyłączenie lampki nocnej czy lampy podłogowej, nie powinno sprawiać najmniejszych trudności.
  • Lamp nie instaluj bezpośrednio nad łóżkiem. Zbyt mocne światło rzucane bezpośrednio z góry zmniejszy komfort czytania, oglądania telewizji czy korzystania ze smartfona.
  • Użycie większej ilości punktów świetlnych o mniejszej mocy – rozproszenie światła – będzie lepszym wyborem niż instalacja jednej lampy sufitowej o dużej jasności. Dzięki temu łatwiej stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. Poza tym tak oświetlone wnętrze staje się bardziej funkcjonalne i energooszczędne.
  • Sięgnij po ściemniacze. To doskonały wybór dla sypialni, zwłaszcza do sterowania oświetleniem centralnym, sufitowym. Dzięki ściemniaczom możesz regulować natężenie światła, dostosowując intensywność świecenia lamp do swoich indywidualnych potrzeb.
  • Zadbaj o doświetlenie wnętrza szafy. Większość sypialni wyposażonych jest w duże szafy pełniące funkcję mini garderoby. Jeśli nie chcesz mieć ciągłych problemów z szukaniem ubrań, które nagle się zapodziały, postaw na autonomiczne oświetlenie wnętrza tego typu mebla. Wystarczą niewielkie lampki zamontowane pod półkami, a codzienne użytkowanie szafy stanie się znacznie wygodniejsze.
  • Dla miłośników dobrej lektury niezbędnym wyposażeniem sypialni będą lampki nocne lub kinkiety zainstalowane na ścianach, po obu stronach łóżka. By komfort czytania był największy, źródło światła powinno znajdować się za głową, na odpowiednio dużej wysokości. Dlatego lepszym wyborem od lampki nocnej może okazać się kinkiet lub lampa ścienna na wysięgniku – taką lampę możemy ustawić pod najbardziej dogodnym dla nas kątem, co zwiększa komfort podczas czytania. Jeśli decydujesz się na jeden z wymienionych rodzajów oświetlenia, pomyśl również o instalacji włączników do takiego światła po obu stronach łóżka. Dzięki temu światło będzie mógł wyłączyć również Twój partner/partnerka, bez konieczności sięgania przez łóżko.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami