biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Choć program Mieszkanie dla Młodych jest powoli wygaszany, to wciąż można skorzystać z systemu atrakcyjnych dopłat do kredytu hipotecznego. Niestety wartość środków na dopłaty w przyszłym roku będzie znaczenie skromniejsza. W związku z tym, ze złożeniem wniosku o dopłatę trzeba się śpieszyć. Dziś trudno przewidzieć, na jak długo wystarczą nowe środki. Specjaliści prognozują, że prawdopodobnie pieniądze wyczerpią się po pierwszych dwóch tygodniach stycznia, a może nawet wcześniej – w zależności od liczby złożonych wniosków. Co zatem zrobić, by móc skorzystać, z być może ostatniej już okazji na dopłatę do kredytu na nowe mieszkanie?

Wartość środków zarezerwowanych na realizację programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok to zaledwie 381mln złotych. Normalnie są to środki, które pozwalają pokryć potrzeby około 15-16 tysięcy kredytobiorców i taka kwota w standardowych okolicznościach wystarczyłaby na około miesiąc. Jednak w związku z tym, że kolejnych rządowych pieniędzy na realizację tego programu może w nowym roku już w ogóle nie być, prawdopodobnie pieniądze wystarczą zaledwie na 1-2 tygodnie – eksperci przewidują, że od 2 stycznia nastąpi prawdziwy szturm na banki z wnioski o dofinansowanie. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność składania wniosków, dlatego spóźnialscy mogą zostać z niczym.

Wybierz mieszkanie spełniające wymogi programu

By mieć szansę na dofinansowanie, musisz znaleźć mieszkanie, które kwalifikuje się do systemu dopłat. Takie mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 mkw. powierzchni (85 mkw. w przypadku rodzin wielodzietnych z trójką dzieci), a w przypadku domu nie więcej niż 100 mkw. (w przypadku rodzin wielodzietnych 110 mkw.). Poza tym cena metra kwadratowego takiej nieruchomości musi mieścić się w limicie przewidzianym przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla konkretnego miasta – obszaru. Warto pamiętać, że limit dla nowych nieruchomości jest zwykle wyższy od limitu na mieszkania z drugiej ręki. To ważne – system dopłat MdM obejmuje zarówno nowe mieszkania deweloperskie, jak również mieszkania z rynku wtórnego.

Podpisz umowę deweloperską

Zanim uzyskasz finansowanie w ramach kredytu hipotecznego, podpisz umowę deweloperską (przedwstępną). Taka umowa daje Ci czas na pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu i jednocześnie obliguje dewelopera do sprzedaży nieruchomości w określonej cenie. Warto w takiej umowie zawrzeć klauzulę o zwrocie zadatku, jeśli nie uda Ci się uzyskać dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. Klauzuli nie potrzebujesz, jeśli i tak zdecydujesz się na zakup wybranej nieruchomości.

Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty

Zakup mieszkania wymaga skompletowania wielu dokumentów. Jeśli nie chcesz tracić czasu w styczniu, postaraj się o te dokumentu już w grudniu. W grudniu możesz znaleźć bank, w którym będziesz chciał/chciała zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jeszcze przed styczniem bank może dokonać wstępnej oceny Twojej zdolności kredytowej i zweryfikować poprawność złożonych dokumentów. Jeśli coś trzeba będzie uzupełnić, zyskasz kilka dni rezerwy czasowej na ich dostarczenie. Dzięki temu już 2 stycznia będziesz mógł/mogła złożyć gotowy wniosek kredytowy. Jeśli pomiędzy styczniem a grudniem Twoja sytuacja finansowa się nie zmieni, bank podejmie decyzję na podstawie dokumentów już zgromadzonych w grudniu, kontynuując w ten sposób rozpoczęty proces kredytowy. Jeśli chcesz zdążyć na ostatnie pieniądze z programu MdM, zacznij działać już teraz. Do stycznia pozostało niewiele czasu!

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami