biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Na temat mieszkań deweloperskich (od dewelopera) krąży wiele stereotypowych opinii. Jednym z podstawowych mitów na temat tego typu mieszkań jest przekonanie graniczące z pewnością, że są to mieszkania droższe od mieszkań z rynku wtórnego. Choć proste zestawienie ceny metra kwadratowego mieszkania nowego z mieszkaniem używanym rzeczywiście może przemawiać na korzyść tego drugiego, to jednak ogólny rachunek nie jest już taki prosty i jednoznaczny do oceny.

Koszt remontu mieszkania z rynku wtórnego a koszt wykończenia nowego mieszkania

Mieszkanie od dewelopera przekazywane jest nowym właścicielom w ściśle określonym stanie technicznym, z ustalonym w umowie wyposażeniem. Takie mieszkanie jest na ogół puste, co stwarza możliwość jego dowolnej aranżacji zgodnie z pomysłem i możliwościami finansowymi nowego właściciela. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, chcąc zaadoptować je do własnych potrzeb, zwykle musimy przeprowadzić jego generalny remont. Nierzadko zmuszeni jesteśmy do zerwania starych podłóg, skucia płytek, czasem także tynków, wymiany okien, futryn i drzwi. To mnóstwo dodatkowej pracy, która pochłania czas i pieniądze.

Co ważne, kupując mieszkanie u dewelopera na wstępnym etapie budowy, często mamy możliwość skonsultowania z architektem układu ścianek działowych czy ustalenia miejsca wyprowadzenia puszek elektrycznych. W mieszkaniu z rynku wtórnego musimy zrobić wszystko od zera, a takie prace generują ogromne koszty.

Standard wykonania

Nowe mieszkania budowane są zgodnie z obowiązującym standardem wykonania. Od razu są izolowane termicznie, wyposażone w nowoczesne grzejniki, w wydajny system wodno-kanalizacyjny, we właściwie izolowane przewody elektryczne. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz się liczyć z koniecznością przeprowadzania remontów, które mają podnieść standard życia w danym domu – termomodernizacja, wymiana pionów kanalizacyjnych lub remont dachu może kosztować mnóstwo pieniędzy, nawet gdy koszt rozkłada się na wielu mieszkańców.

Czynsz i dodatkowe opłaty

Wprowadzając się do nowego mieszkania, koszt jego miesięcznego utrzymania jest zwykle dużo mniejszy niż koszty utrzymania mieszkania o takiej samej wielkości w starym budownictwie. Nowe mieszkania są lepiej izolowane, a zatem mniej płacisz za ogrzewanie. Nie ponosisz również kosztów związanych z funduszem remontowym, który przy większych modernizacjach starego bloku może osiągnąć wartość kilkuset złotych miesięcznie i to w perspektywie 10-20 lat.

Negocjacja ceny

Zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego, istnieje możliwość negocjowania ceny za metr kwadratowy mieszkania. W przypadku mieszkań deweloperskich warto niekiedy poczekać na promocję – przecenę i wtedy kupić mieszkanie za cenę znacznie niższą od ceny pierwotnej lub odwrotnie, zdecydować się na zakup od razu, przy starcie inwestycji – wtedy również można liczyć na promocyjną cenę zakupu. Zakup mieszkania z rynku wtórnego w cenie dużo niższej od ceny rynkowej to dziś już rzadkość. W większych ośrodkach miejskich tanie mieszkania schodzą na pniu.

Zakup przez pośrednika

Znalezienie mieszkania na rynku wtórnym, zwykle wiąże się z koniecznością zatrudnienia pośrednika, a to generuje dodatkowe koszty – zwykle jest to 1-2% wartości transakcji, ale procent może być wyższy. Kupując bezpośrednio u dewelopera, nie ponosisz kosztów pośrednictwa.

Podatek PCC

Zakup mieszkania z rynku wtórnego od osoby prywatnej to także konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych – 2% wartości rynkowej kupionej przez nas nieruchomości. Koszt zapłaty tego podatku spada na kupującego.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, od dewelopera, nie musisz płacić podatku PCC. Deweloper płaci już podatek VAT, w związku z czym jego klienci są zwolnieni z dodatkowych opłat.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami