biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Zakup nowego mieszkania to jedna z największych życiowych inwestycji, której zwykle towarzyszy mnóstwo emocji i rozterek. Nic w tym dziwnego. Angażując własne środku lub biorąc na siebie duże zobowiązanie finansowe w postaci kredyty hipotecznego, w jakiś sposób układamy swoje życie na wiele kolejnych lat. Dlatego w momencie zakupu nowego mieszkania warto znaleźć czas na chwilę głębszej refleksji. Dzięki temu możemy uniknąć kosztownej pomyłki, za którą przyjdzie nam płacić przez długi okres czasu. A jakich pomyłek powinniśmy się wystrzegać? Jakie błędy najczęściej popełniamy, kupując nowe mieszkanie?

Stan techniczny mieszkania

Nawet jeśli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, przed podpisaniem aktu notarialnego warto dokładnie zapoznać się z jego stanem technicznym. Nie chodzi w tym przypadku tylko i wyłącznie o sprawdzenie jakości wykonania tynków czy gładzi, ale także o sprawdzenie szczelności okien i drzwi, skontrolowanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także sprawdzenie innych instalacji, jakie mogą znajdować się w nowym mieszkaniu. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą techniczną, warto poprosić o pomoc kogoś, kto taką wiedzę posiada. Warto nawet takiej osobie zapłacić, dzięki czemu wszelkie ewentualne niedoróbki zostaną wychwycone już na wstępie i będziesz mógł żądać ich usunięcia – naprawy. Czas, jaki chcemy poświęcić na dokładne sprawdzenie mieszkania, nie powinien być limitowany. Powinniśmy mieć również dostęp do wszystkich pomieszczeń, które objęte są umową sprzedaży – również do balkonu, piwnicy czy garażu.

Poza tym, przy odbiorze mieszkania powinniśmy pamiętać również o takich kwestiach jak:

  • mieszkanie sprawdzamy i odbieramy w ciągu dnia, gdy widoczność jest najlepsza i gdy łatwo wychwycić ewentualne niedoróbki;
  • jeśli mieszkanie odbieramy osobiście, warto przygotować sobie wcześniej listę rzeczy, które powinniśmy sprawdzić, dzięki czemu o niczym nie zapomnimy;
  • jeśli mieszkanie odbieramy w towarzystwie innej osoby, zamiast wujka czy kolegi lepiej zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego. Koszt zatrudnienia takiej osoby jest niewielki (kilkaset złotych), a zyskujemy pewność, że ewentualne uchybienia w wykonaniu mieszkania zostaną przez niego od razu zauważone.

Tekst umowy

Umowa zakupu mieszkania to zwykle dokument składający się z wielu akapitów, mieszczący się na wielu kartkach papieru. Mimo wszystko powinniśmy starannie zapoznać się z całą jego treścią. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zapisy małym drukiem, które mogą mieć istotny wpływ na nasze przyszłe prawa i obowiązki. Jeśli jakiegoś zapisu nie rozumiemy albo wydaje się on niezgody z obowiązującym prawem, warto skonsultować się z prawnikiem. W ogóle przed podpisaniem umowy jej treść opłaca się skonsultować z prawnikiem, który sprawdzi ją pod kątem zgodności z prawem – czy nie zawiera niedozwolonych klauzul i czy nie jest skrajnie niekorzystna dla kupującego. Pamiętaj – umowę zakupu zawsze sprawdzaj przed złożeniem podpisu, nie podpisuj czegoś, do czego nie będziesz w stu procentach przekonany.

Negocjacje

Wiele osób zapomina, że przy dużych kwotach nawet niewielki, 1-2 procentowy rabat, może mieć znaczącą wartość, którą odczuje nasz portfel. Dlatego nie powinniśmy ulegać rygorowi stałej ceny przedstawionej nam przez sprzedającego, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, bank czy deweloper. Z każdym możemy negocjować i mamy do tego pełne prawo. Dlatego nie warto od razu dać po sobie poznać, że jesteśmy zdecydowani na zakup wybranego mieszkania. Lepiej udawać niezdecydowanego, co automatycznie otwiera pole do negocjacji. Warto również pamiętać, że negocjować możemy nie tylko ze sprzedającym, ale również z bankiem, czyli instytucją, która sfinansuje zakup mieszkania (gdy nie dysponujemy własnymi środkami). W negocjacjach może pomóc nam prawnik, którego każdy z nas ma prawo zatrudnić przy finalizowaniu tak ważnej, życiowej transakcji.

Kupując mieszkanie, zwłaszcza pierwsze mieszkanie, nie pozwólmy porwać się emocjom. Starajmy się kalkulować na chłodno i przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu zawsze zastanówmy się dwa razy, czy rzeczywiście jest to dokument dla nas korzystny. Nie bójmy się konsultować z prawnikami czy specjalistami w zakresie spraw technicznych. To żadna ujma skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych osób. Ostatecznie to przecież my ponosimy wszelkie konsekwencje zakupu i nie powinniśmy bezgranicznie ufać zapewnieniom sprzedawcy czy banku.

Galeria

1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami