biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami ergonomii będzie bardziej przestronne i maksymalnie funkcjonalne. Pozbywając się rzeczy niepotrzebnych i niepraktycznych, zyskasz dodatkową przestrzeń, która będzie bardziej wygodna w codziennym użytkowaniu.

Pierwotne znaczenia pojęcia ergonomia było nieco inne od tego, jak dziś je rozumiemy. Po raz pierwszy tego sformułowania w 1857 roku użył Wojciech Jastrzębowski, określając nim naukę o używaniu przez człowieka nadanych mu przez Stwórcę sił i zdolności. Dziś ergonomia rozumiana jest jako nauka dostosowująca narzędzia, przedmioty i całe materialne środowisko otaczające człowieka do jego indywidualnych potrzeb fizycznych, psychicznych i po części również społecznych.

W dzisiejszym rozumieniu pojęcie ergonomicznie urządzonego mieszkania będzie zatem oznaczało mieszkanie, które w optymalny sposób zostało dostosowane do potrzeb mieszkającego w nim człowieka. Wystrój takiego mieszkania powinien zapewniać komfort fizyczny i psychiczny, a przy okazji minimalizować wysiłek związany z realizacją codziennych, domowych czynności.

Podstawy mieszkania ergonomicznego

Najważniejszymi elementami mieszkania urządzonego w sposób ergonomiczny jest jego prawidłowe oświetlenie, wentylacja i oferowana przez nie przestrzeń użytkowa. Ergonomiczne mieszkanie powinno być zaprojektowane w ten sposób, by jego wnętrze oświetlała jak największa ilość światła naturalnego. Takie mieszkanie powinno mieć zatem duże okna ustawione na południe i wschód, które przez większą część dnia rozświetlą jego wnętrze. Ergonomiczne mieszkanie powinno być także wyposażone w wydajny system wentylacji grawitacyjnej, a gdy ten jest niewystarczający dla odprowadzenia wilgoci z łazienki czy kuchni, taki system powinien zostać doposażony w wentylatory, które wymuszają określony kierunek obiegu powietrza. Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, to najlepiej, gdy wnętrze mieszkania można podzielić na strefę dzienną i sypialną. Mieszkania z pomieszczeniami przechodnimi trudno uznać za wnętrza funkcjonalne.

Ergonomia w kuchni

Ergonomiczna kuchnia zapewni wygodę podczas przygotowywania i spożywania codziennych posiłków, a także podczas wykonywania wszelkich prac związanych ze sprzątaniem. Z tego względu powinniśmy w szczególny sposób zadbać o jej właściwe urządzenie. Rozstaw mebli kuchennych powinien uwzględniać nasze codzienne potrzeby. Dla przykładu, kuchenka powinna być ustawiona bezpośrednio przy zlewozmywaku i tuż przy dużym blacie, na którym przygotowujemy półprodukty do gotowania. W niedużej odległości od zlewozmywaka warto również ustawić zmywarkę i ewentualnie dodatkową suszarkę na naczynia. Lodówka nie powinna być ustawiona tuż przy kuchence, dzięki czemu rachunki za prąd nie będą przesadnie wysokie. Blat kuchenny, zlewozmywak i kuchenka powinny mieć indywidualne oświetlenie, które zapewni lepszą widoczność w czasie pracy. Nad kuchenką warto zainstalować okap kuchenny, który będzie pochłaniał nadmiar wilgoci i odprowadzał ją do szybu wentylacyjnego.

Gdy kuchnia ma charakter otwarty i jest rodzajem aneksu w dużym salonie, można zastanowić się nad stworzeniem wyspy kuchennej, która będzie oddzielała przestrzeń salonu od przestrzeni kuchni. Taką wyspą może być stół kuchenny lub blat z wysokimi krzesłami, ewentualnie ustawiona centralnie kuchenka wraz ze zlewozmywakiem.

Galeria

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami