biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

Choć łazienka to pomieszczenie o charakterze głównie funkcjonalnym, to jednak większości z nas zależy na jej efektownym urządzeniu. Aranżacji łazienki poświęcamy coraz więcej czasu i uwagi, wydajemy niemałe pieniądze na dekoracje i akcesoria, które mają w pozytywny sposób wpłynąć na wygląd i funkcjonalność tego specyficznego wnętrza. Mimo wszystko wielu z nas wciąż powiela te same błędy, które są w stanie zniweczyć nawet najbardziej pozytywny efekt aranżacji. Jakie to błędy? Poniżej znajdziesz opis czterech z nich.

Nie pamiętamy o ergonomii – łazienka ma być nie tyle ładna, co przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. Niestety wiele osób zapędza się w dekorowaniu wnętrza i upychaniu w nim niezliczonej liczby przedmiotów, przez co późniejsze użytkowanie łazienki staje się co najmniej mało wygodne. Przemyślane wyposażenie łazienki, zwłaszcza łazienki o małej powierzchni, powinno uwzględniać dwa aspekty. Po pierwsze, powinniśmy zastanowić się nad wyborem wyposażenia, które jest nam niezbędnie potrzebne. Po drugie, powinniśmy zadbać o pozostawienie odpowiednio dużej ilości wolnego miejsce, które pozwoli na wygodne korzystanie z urządzeń zainstalowanych w łazience. Dla przykładu, jeśli w łazience koniecznie chcemy ustawić szafkę, ustawmy ją w takim miejscu, by jej drzwiczki mogły otwierać się na całą szerokość. Gdy łazienka jest mała, zamiast wanny inwestujemy w niewielką kabinę prysznicową, zamiast dużej umywalki nablatowej wybieramy niewielką umywalkę ścienną itd.

Warto zadbać również o dostosowanie wysokości montażu poszczególnych elementów wyposażenia łazienki do wzrostu jej użytkowników. Jeśli jesteś wysoką osobą, takie elementy łazienkowego wyposażenia jak umywalka czy deszczownica powinny być zainstalowane na nieco większej niż standardowa wysokości. To zagwarantuje Ci większy komfort korzystania z oferowanych przez łazienkę funkcjonalności.

Zapominamy o właściwej wentylacji – ze względu na dużą wilgotność powietrza, wnętrze łazienki powinno być stale wentylowane. Podstawą jest oczywiście sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna, którą można wspomóc instalując w kratce wentylacyjnej dodatkowy wentylator – wentylacja mechaniczna. Niestety wiele osób zapomina o tym aspekcie i na własną rękę zasłania kratkę wentylacyjną lub częściowo zabudowuje okienko wentylacji, przez co ta działa zdecydowanie mniej efektywnie.

Jeśli zależy nam na sprawnym wentylowaniu wnętrza łazienki, musimy pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do jej wnętrza. Drzwi łazienkowe powinny być zatem odpowiednio wysoko podcięte lub wyposażone w specjalną kratkę wentylacyjną, która gwarantuje stałą wymianę powietrza. Z łazienki nie wolno robić termosu!

Niewłaściwie dobrane oświetlenie – to kolejna zmora wielu łazienek. Źle rozmieszczone punkty świetlne zamiast oświetlać przestrzeń roboczą, będą miały jedynie charakter oświetlenia ogólnego – dekoracyjnego. W łazience prócz oświetlenia centralnego – głównego źródła światła, warto umieścić także dodatkowe światło bezpośrednio przy umywalce. Dokładnie to bezpośrednio nad umywalką lub obok niej, bo bokach lustra wiszącego nad umywalką, jeśli z takiego udogodnienia korzystamy. Dzięki temu nie będziemy zasłaniać światła własnym ciałem, co zapewni nam większy komfort korzystania z umywalki.

Jeśli decydujemy się na montaż oświetlenia typowo dekoracyjnego, pod sufitem lub wzdłuż wanny, pamiętajmy o wyborze opraw przystosowanych do montażu w zawilgoconych pomieszczeniach. To zapewni nam większe bezpieczeństwo i zapobiegnie częstemu przepalaniu się żarówek czy diod ledowych.

Optycznie pomniejszamy dostępną przestrzeń – zastosowanie niewłaściwych kolorów lub wyposażenie łazienki w zbyt dużą liczbę przedmiotów sprawi, że jej wnętrze jeszcze bardziej się skurczy. Gdy dysponujesz łazienką o niewielkich wymiarach, warto wybrać jasną kolorystykę, dzięki której wnętrze łazienki wyda się nieco większe. Niektórzy wybierają jednak drogę wprost przeciwną i decydują się na ciemne kolory. W tym drugim przypadku ciemnej kolorystyce towarzyszą powinny duże błyszczące powierzchnie i lustra, dzięki którym nawet niewielka i ciemna łazienka zyskuje na atrakcyjności wyglądu. Na postrzeganie wielkości łazienki wpływa także zainstalowane w jej wnętrzu oświetlenie. Dzięki dużej ilości punktów świetlnych, łazienka staje się jaśniejsza i przez to bardziej przestronna.

 

Galeria

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
20-388 Lublin, Dominów 130A

Kontakt:
+48 81 75 18 612
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Skontaktuj się z nami