biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia wielu dodatkowych opłat. Część kupujących nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, co może być przyczyną niemiłych zaskoczeń. Dla przykładu większość osób nie wie, że do ceny każdego mieszkania oferowanego na rynku pierwotnym doliczany jest podatek VAT, bo deweloper zazwyczaj podaje już cenę brutto za mkw, z doliczonym podatkiem. Jednak nie zawsze się tak dzieje i warto o tym pamiętać.

Mieszkanie z rynku pierwotnego a podatek VAT

Podatek od towarów i usług doliczany jest do każdej transakcji, a jego podstawowa stawka wynosi aktualnie 23%. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego o powierzchni do 150 mkw i domów o powierzchni do 300 mkw mamy do czynienia z obniżoną – preferencyjną stawką tego podatku, wynoszącą 8%. Warto jednak pamiętać, że taka stawka odnosi się tylko i wyłącznie do lokali mieszkalnych. Gdy chcemy kupić garaż, komórkę lokatorską czy miejsce postojowe przed blokiem, wówczas obowiązuje już standardowa stawka podatku wynosząca 23%. Taka stawka odnosi się również do mieszkań i domów o większej powierzchni. Choć większość deweloperów podaje ceny mieszkań brutto, to jednak zdarzają się podmioty, które chcąc zachęcić klientów, prezentują cenny netto – wówczas do ceny za mkw mieszkania należy doliczyć jeszcze podatek VAT.

Opłata notarialna

Kolejną płatnością, jakiej nie możemy uniknąć, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, jest opłata za notariusza. Kupując mieszkanie lub dom od dewelopera, musimy podpisać tzw. umowę deweloperską, która powinna mieć formę aktu notarialnego. Taka umowa podpisywana jest w obecności notariusza przez dwie strony – kupującego i dewelopera. Koszt dzielony jest na pół. Kwota opłaty u notariusza jest pochodną ceny mieszkania – im jego wyższa wartość, tym większy koszt za usługi notarialne.

Podatek od nieruchomości

To stała opłata, jaką trzeba ponosić od momentu przeniesienia własności mieszkania przez dewelopera na nabywcę, czyli w momencie finalizacji transakcji. Kwota podatku od nieruchomości ustalana jest przez gminę, w jakiej znajduje się mieszkanie lub dom. Nabywca ma obowiązek zgłoszenia nabycia prawa do nieruchomości do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta, a ten ustala wysokość zobowiązania. Jest to podatek samorządowy, który może mieć różną wartość w zależności od miejsca lokalizacji nieruchomości – władze centralne (Ministerstwo Finansów) ustalają jedynie jego maksymalną wartość.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A