biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, od dewelopera, warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda cały proces zakupu i w związku z tym, czego można się spodziewać oraz jak należy się do takiego przedsięwzięcia przygotować. Dzięki temu zakup nieruchomości będzie mniej stresujący, bezpieczniejszy i zajmie mniej czasu. Jak zatem przebiega standardowa procedura zakupu lokalu?

Finansowanie zakupu nieruchomości

Pierwszą kwestią do rozwiązania jest ustalenie sposobu finansowania zakupu nieruchomości. Jeśli mieszkanie zamierzamy kupić za kredyt, wówczas na starcie należy oszacować własną zdolność kredytową – dzięki temu wiemy, na co możemy sobie pozwolić. Warto przy tym pamiętać, że koszt zakupu mieszkania nie oznacza końca naszych wydatków. Trzeba zarezerwować odpowiednią kwotę pieniędzy na opłacenie formalności związanych z zakupem lokalu, a także środków potrzebnych na jego wykończenie i urządzenie. Dopiero po odliczeniu tej kwoty od wartości możliwego do uzyskania kredytu hipotecznego mamy jasny obraz tego, ile tak naprawdę możemy wydać na nowe mieszkanie. Warto również pamiętać, że większość banków będzie żądała od nas wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki zmniejszają ten procent, ale wówczas trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie od tzw. niskiego wkładu własnego – to dodatkowy koszt, o którym trzeba pamiętać.

Wybór lokalu i podpisanie umowy z deweloperem

Po określeniu zdolności kredytowej i obliczeniu kwoty, jaką możemy wydać na zakup nowego mieszkania, przechodzimy do fazy poszukiwania lokalu. Szukamy nieruchomości położonej w odpowiadającej nam lokalizacji, o pożądanej przez nas powierzchni, układzie wewnętrznych pomieszczeń czy standardzie wykończenia. Warto wziąć pod uwagę również planowany termin ukończenia inwestycji oraz opinie o deweloperze. Szczegółowe informacje na temat doświadczenia oraz aktualnej sytuacji finansowej danego dewelopera znajdziemy w przygotowanym przez niego prospekcie informacyjnym. Taki dokument musi zostać przedstawiony kupującemu jeszcze przed podpisaniem przez niego umowy. W prospekcie informacyjnym powinny znaleźć się także wymagane prawem pozwolenia na budowę, plan zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek, informacje na temat terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz termin przekazania własności.

Gdy zdecydowaliśmy się już na konkretny lokal, przed zakupem warto podjąć próbę negocjacji ceny. Choć deweloperzy niechętnie zmniejszają cenę za metr kwadratowy lokalu, to jednak pozostają dość elastyczni w innych kwestiach, chociażby związanych z zakupem komórki lokatorskiej, dodatkowego miejsca postojowego czy garażowego. Gdy dojdziemy do porozumienia, należy ustalić szczegóły umowy. Co ważne, zgodnie z tzw. ustawą deweloperską, umowa ma charakter aktu notarialnego i koszt jej podpisania pokrywany jest w równej części przez dewelopera i kupującego. W umowie powinny znaleźć się wszystkie podstawowe informacje na temat nabywanej nieruchomości, w tym terminów związanych z realizacją inwestycji i ewentualnymi konsekwencjami ich niedotrzymania. Poza tym w umowie powinny znaleźć się również informacje na temat zasad odbioru lokalu, gwarancji i oczywiście warunków płatności. Zwykle płatności wykonywane są w ratach, po zakończeniu konkretnych etapów inwestycji. Standardowo pierwszą wpłatę o wartości około 10% należy wykonać w ciągu kilku dni od dnia podpisania umowy.

Jeśli korzystamy z kredytu hipotecznego, z podpisaną umową i wszystkimi wymaganymi dokumentami udajemy się do wybranego banku, który rozpatruje nasz wniosek kredytowy. Jeśli wszystko przebiegnie po naszej myśli, bank będzie wpłacał kolejne transze kredytu na konto dewelopera po ukończeniu przez niego kolejnych etapów inwestycji, zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy, który został zapisany w umowie.

Finalizacja zakupu mieszkania

Ostatnim etapem procedury zakupu mieszkania jest fizyczny odbiór nieruchomości i przeniesienie aktu własności. Deweloper po zakończeniu inwestycji i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, wyznaczy nam z dwutygodniowym wyprzedzeniem termin odbioru mieszkania (termin można negocjować). Podczas odbioru warto dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu, jego zgodność z informacjami zapisanymi w umowie i ewentualne uchybienia zapisać w protokole zdawczo-odbiorczym. Deweloper powinien ustosunkować się do wskazanych usterek i określić czas, w którym zostaną usunięte. Najczęściej przy podpisywaniu protokołu zdawczo-odbiorczego otrzymamy klucze do mieszkania. Na koniec należy podpisać umowę przeniesienia własności. Dopiero po jej podpisaniu następuje ustanowienie odrębnej własności lokalu i stajemy się jego właścicielem.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A