biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Dostęp to naturalnego światła słonecznego to nie tylko większy komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych, ale i mniejsze rachunki za energię elektryczną. Naturalnie doświetlone wnętrza nie wymagają stosowania dużej ilości lamp, a dodatkowo, gdy ich okna są skierowane na południe, są również znacznie cieplejsze. W związku z tym do ich ogrzania potrzeba mniej energii.

Przepisy regulujące kwestie oświetlenia pomieszczeń

Podobnie jak inne kwestie techniczne odnoszące się do budowy mieszkań, sprawy związane z ich oświetleniem również regulowane są przez odpowiednie przepisy prawa, w tym przypadku przede wszystkim przez Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002 roku.

W Rozdziale 2 wspomnianego Rozporządzenia pt. Oświetlenie i nasłonecznienie, a konkretnie w Art. 57 możemy przeczytać, że pomieszczenia, w których mają przebywać ludzie, muszą mieć dostęp do światła dziennego. Ilość światła zależy m.in. od przeznaczenia oraz wielkości pokoi. W Art. 59 znajdziemy natomiast informacje na temat stosowania oświetlenia ogólnego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi. W myśl zapisów tego artykułu sztuczne oświetlenie powinno gwarantować możliwość korzystania z wszystkich pomieszczeń w równym stopniu. Ponadto w połączonych ze sobą pomieszczeniach natężenie oświetlenia powinno być jednakowe, co ma zapobiegać efektowi olśnienia u osób przechodzących z jednego pokoju do drugiego. W kolejnym artykule czytamy (Art. 60), że przynajmniej jedno z pomieszczeń powinno mieć dostęp do naturalnego światła słonecznego w godzinach od 7:00 do 17:00. W Art. 58 czytamy jednak, że w niektórych pomieszczeniach brak dostępu do naturalnego światła jest dopuszczalny. W takich pomieszczeniach należy stosować oświetlenie sztuczne. W tym samym artykule czytamy również, że stosowanie światłą sztucznego zamiast naturalnego jest dopuszczalne w pomieszczeniach pełniących specyficzne funkcje, na przykład w garażach i parkingach podziemnych.

Istnienie zapisów odnoszących się do minimalnej ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych nie zmienia faktu, że część mieszkań jest oświetlonych lepiej od innych. Wynika to przede wszystkim z kierunku, w jakim zwrócone są okna. Mieszkania z oknami umieszczonymi od strony południowo-wschodniej są lepiej oświetlone, a przez to jaśniejsze niż mieszkania z oknami skierowanymi na północ lub północny-zachód.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A