biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Poza kwestią lokalizacji czy metrażu, podczas zakupu nowego mieszkania szczególną uwagę warto zwrócić również na jego położenie względem stron świata. Ma to duży wpływ na nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń oraz ich funkcjonalność. Jak powinien wyglądać optymalny układ lokalu? Czy mieszkania jednostronne, z oknami skierowanymi w jednym kierunku są z automatu gorsze od mieszkań dwustronnych?

Nasłonecznienie wnętrza

Kierunek, w jakim zostały rozmieszczone okna mieszkania, ma decydujący wpływ na nasłonecznienie jego wnętrza. Jeśli wszystkie okna będą skierowane wyłącznie na północ, mieszkanie będzie ciemne, a przy tym dość zimne. Brak naturalnego oświetlenia słonecznego sprawi, że rachunki za ogrzewanie będą wyższe niż u sąsiada, u którego okna skierowane są głównie na południe. Koniecznością stanie się również zainwestowanie w więcej lamp i mocniejsze źródła światła, dzięki którym w mieszkaniu w ogóle da się normalnie funkcjonować. Brak naturalnego oświetlenia jest szczególnie dokuczliwy w pochmurne, zimowe dni roku. Jest to najbardziej widoczne właśnie w mieszkaniach z oknami skierowanymi na północ – jest w nich po prostu cały czas ciemno i bez stałego doświetlania, ich użytkowanie jest zwyczajnie niekomfortowe.

Układ wnętrza

Wybierając nowe mieszkanie, zwłaszcza gdy jest to mieszkanie dwu- lub wielostronne, z oknami zwróconymi w różnych kierunkach świata, wówczas należy przyjrzeć się szczegółowemu rozkładowi pomieszczeń. Ich umiejętne rozlokowanie sprawi, że mieszkanie będzie nie tylko przyjemniejsze w odbiorze, ale i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Najlepiej, gdy od strony północnej znajdują się pomieszczenia o funkcji technicznej, w których naturalne oświetlenie słoneczne nie jest szczególnie potrzebne. Od północy może być zlokalizowany przedpokój, łazienka, spiżarnia, pralnia, kotłownia czy łazienka. Brak naturalnego oświetlenia lub jego niewielka ilość w tego typu wnętrzach nie ma wpływu na ich funkcjonalność.

Od strony południowej najlepiej lokalizować pomieszczenia najbardziej reprezentacyjne, w których spędzamy największą część dnia. Salon z oknami na południe będzie jasny, a przez to bardziej przestronny i funkcjonalny. Od strony południowej mogą być zlokalizowane również jadalnie czy pokoje gościnne, ewentualnie dziecięce. Warto pamiętać, że duże przeszklone powierzchnie od strony południowej sprzyjają szybkiemu nagrzewaniu wnętrza, co może być pewnym problemem, zwłaszcza latem. W takim mieszkaniu warto stosować klimatyzację, a także dobrej jakości rolety lub żaluzje.

Od strony wschodniej zwykle lokalizuje się sypialnie. Pierwsze promienie słońca rozbudzają skuteczniej niż alarm w telefonie i robią to w sposób całkowicie naturalny. Organizm reaguje na stopniowe rozjaśnianie się wnętrza, dzięki czemu wybudza się powoli. W związku z tym nie doświadczamy dużego dyskomfortu związanego z koniecznością wczesnego wstawania, wybudzamy się znacznie szybciej i łatwiej zasypiamy. Od strony wschodniej może być zlokalizowana również kuchnia.

Przy optymalnym rozkładzie mieszkania, po zachodniej stronie znajdą się pomieszczenia dedykowane nauce i pracy, takie jak gabinety, różnego rodzaju pracownie, pokoje dziecięce i młodzieżowe, a także kuchnie. Odradzamy zakładania sypialni z oknami skierowanymi na zachód. Ostatnie promienie słońca nagrzeją wnętrze, przez co zasypianie będzie mniej komfortowe, a pobudka wczesnym rankiem znacznie trudniejsza – w pomieszczeniu będzie wciąż ciemno, przez co pobudka nie będzie naturalna.

Mieszkania jednostronne i wielostronne

Jeśli decydujemy się na zakup lokalu o niewielkim metrażu, w większości przypadków będzie to mieszkanie jednostronne, z oknami skierowanymi wyłącznie w jednym kierunku. W takim przypadku warto wybierać lokale z oknami skierowanymi na południowy wschód lub zachód. Dzięki temu mieszkanie będzie dość jasne, przez co jego odbiór będzie lepszy, a funkcjonalność większa. Jednostronne mieszkania z oknami skierowanymi na północ są ciemne i dość zimne, a przez to mniej przyjazne i niewygodne w użytkowaniu.

Gdy inwestujemy w lokal o większym metrażu, możemy wybierać spośród mieszkań dwustronnych, a nawet wielostronnych (niektóre mieszkania narożne i wszystkie domy jednorodzinne). Wówczas warto przyjrzeć się dokładnemu rozkładowi poszczególnych pomieszczeń i wybrać mieszkanie z takim ich położeniem względem kierunków świata, które w największym stopniu odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Prócz lepszego nasłonecznienia, dużą zaletą mieszkań dwustronnych jest także ich większa przewiewność. Takie mieszkanie można łatwo i szybko przewietrzyć.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A