biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Zapewnienie sobie dostępu do wydzielonej powierzchni użytkowej to warunek konieczny przy prowadzeniu niemal każdego rodzaju działalności gospodarczej. Taką powierzchnię można oczywiście wynająć lub gdy jest taka możliwość, zdecydować się na jej zakup. Co jest bardziej opłacalne? Kiedy warto zdecydować się na wynajem lokalu użytkowego, a kiedy lepszy rozwiązaniem będzie jego zakup?

Zalety wynajmu lokalu użytkowego

Największą korzyścią z wynajmu jest brak konieczności ponoszenia znaczących kosztów wstępnych. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla firm, które dopiero startują z biznesem i nie mają wystarczających środków własnych lub zdolności kredytowej niezbędnej do sfinansowania zakupu nieruchomości, ewentualnie nie chcą już na początku znacząco się zadłużać. Zaletą wynajmu jest również niezwykle szeroka oferta rynkowa, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich. Lokali użytkowych na wynajem jest zawsze dość dużo na rynku, szczególnie jeśli chodzi o małe lokale pod handel lub drobne usługi.

Zalety z posiadania własnego lokalu użytkowego

Największym plusem tego typu rozwiązania jest obniżenie kosztów działalności. Czynsze za lokale użytkowe, zwłaszcza w topowych lokalizacjach, są zawsze bardzo wysokie. Mając własny lokal, można co miesiąc sporo zaoszczędzić. Zakup lokalu użytkowego na własność to także brak problemów z wynajmującym. Właściciel nieruchomości w każdej chwili może wypowiedzieć umowę, zmuszając najemcę do przeprowadzki, co niemal zawsze wiążę się z dużą uciążliwością i znacznymi kosztami. Warto pamiętać, że lokal zakupiony na własność to także doskonała lokata kapitału, a zatem dobry wybór dla firm, które się rozwijają i chcą korzystnie zainwestować zarobione pieniądze.

Jeśli lokal użytkowy kupujemy w celach inwestycyjnych, niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mniej problemów z najmującymi niż w przypadku innych rodzajów nieruchomości, zwłaszcza lokali mieszkalnych. Taka inwestycja zapewnia również większą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału niż lokale mieszkalne, oczywiście pod warunkiem znalezienia rzetelnego najemcy, który popisze długoterminową umowę najmu i będzie się z niej sumiennie wywiązywał. Kupując lokal użytkowy pod wynajem, w odróżnieniu od lokali mieszkalnych, nie trzeba również dbać o jego urządzenie. Takie lokale niemal zawsze aranżowane są indywidualnie, przez najemcę, zgodnie z jego potrzebami.

O czym pamiętać, wynajmując lub kupując lokal użytkowy?

Na wartość lokalu użytkowego największy wpływ ma jego lokalizacja. Przed podjęciem decyzji o wynajmie lub kupnie lokalu, warto zatem przyjrzeć się z bliska jego bezpośredniemu otoczeniu. Przeanalizować ruch pieszy i samochodowy, sprawdzić dostępność parkingów i sposób usytuowania lokalu względem ulicy. W ten sposób można ocenić, czy lokal jest łatwo dostępny dla potencjalnych klientów i czy będzie przyciągał ich uwagę. Oczywiście nie każda firma musi zajmować lokal w super lokalizacji. Jednak im lepsza lokalizacja lokalu, tym łatwiej jest go wynająć.

Jeśli zastanawiasz się pomiędzy wynajmem lokalu użytkowego a jego zakupem, dokładnie przeanalizuj swoją obecną sytuację, oceń aktualne i przyszłe potrzeby swojego biznesu. Co warte podkreślenia, zgodnie z analizami wielu specjalistów, choć zakup lokalu użytkowego wiąże się z koniecznością większego zaangażowania, to jednak w dłuższej perspektywie jest znacznie korzystniejszy dla firmy niż jego wynajem.

Wynajem lokali użytkowych Multimel - sprawdź wolne lokale użytkowe

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A