biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych to jeden z najpopularniejszych sposobów na dodatkowy zarobek i sensowne ulokowanie wcześniej zaoszczędzonych środków. W czasach niskich stóp procentowych inwestycja w nieruchomość może opłacić się również wtedy, gdy sfinansujemy ją z kredytu, zwłaszcza jeśli kupimy lokal, który będzie nam później łatwo wynająć. Stąd też mocne wzrosty cen nieruchomości, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich i miejscowościach turystycznych.

Jaką nieruchomość wybrać?

Aktualna, średnia rentowność najmu w Polsce oscyluje w granicach 5 procent, a zatem jest znacznie wyższą niż w przypadku oszczędzania na lokacie. Najem wydaje się również bezpieczniejszy od funduszy inwestycyjnych czy obarczonych wysokim ryzykiem indywidualnych inwestycji na giełdzie. Na opłacalność inwestycji w mieszkanie pod wynajem wpływa jednak wiele czynników i przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, warto się z nimi bliżej zapoznać. Wybierając odpowiednią nieruchomość, rentowność inwestycji będzie zbliżona do górnej granicy średniej. Gdy wybierzemy kiepski lokal, opłacalność najmu będzie zdecydowanie mniejsza.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na atrakcyjność inwestycją lokalu jest jego lokalizacja. Najchętniej wynajmowane są mieszkania położone w miejscach dobrze skomunikowanych z pozostałymi częściami miasta, ale znajdujące się w większej odległości od dróg szybkiego ruchu, dworców czy torów kolejowych. Najlepiej, gdy w okolicy jest dużo zieleni i mieszkanie znajduje się blisko centrum. Ważna jest również dostępna na miejscu infrastruktura – sklepy, przedszkola, szkoły, przychodnie, restauracje, obiekty sportowe i kulturalne. Plusem będzie także dostęp do miejsca parkingowego lub garażu.

W celach inwestycyjnych kupuje się zwykle mieszkania nowe, wybudowane zgodnie z aktualnymi standardami – koszt przystosowania mieszkania w starym bloku lub kamienicy do potrzeb współczesnego odbiorcy znacząco obniży opłacalność inwestycji. Ważny jest także wybór odpowiedniej kondygnacji. W budynkach z windą nie ma to większego znaczenia. Gdy nie ma windy, największą popularnością cieszą się mieszkania na niższych kondygnacjach, na parterze i pierwszym piętrze.

Najłatwiej znaleźć wynajmujących na mieszkanie średniej wielkości – takie nieruchomości są najbardziej uniwersalne, najlepiej dopasowane do potrzeb różnych grup odbiorców. Dlatego warto inwestować w lokal z maksymalnie dwoma pokojami, ale zawsze z oddzielną kuchnią. Takie mieszkanie można wynająć studentom, singlowi, parze lub rodzinie z małymi dziećmi. Poza tym mniejsze mieszkanie łatwiej i taniej jest wyposażyć. Na jego atrakcyjność, prócz jakości zastosowanych materiałów wykończeniowych i wyposażenia, wpłyną również dodatkowe udogodnienia w postaci stałego łącza internetowego czy telewizji kablowej.

Za gotówkę czy kredyt?

Zakup mieszkania pod wynajem można sfinansować na dwa sposoby. Kupić je za gotówkę lub zaciągnąć kredyt hipoteczny. Zaletą pierwszego rozwiązania jest szybkość załatwienia wszystkich formalności związanych z zakupem, niższy łączny koszt i możliwość negocjacji lepszej ceny. Wadą jest konieczność zamrożenia gotówki na dłuższy czas i brak możliwości jej wykorzystania w przyszłości na inny cel.

Zaletą kredytu jest przede wszystkim brak konieczności posiadania własnych funduszy na zakup nieruchomości. Wystarczy odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Przy niskich stopach procentowych kredyt jest również bardzo tani. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko podniesienia stóp, co spowoduje wzrost kosztu obsługi kredytu oraz mnóstwo formalności, jakie trzeba załatwić, by taki kredyt otrzymać. Warto również pamiętać, że spłata kredytu w miesiącach, w których mieszkanie będzie stało niewynajęte, może być kłopotliwa i przy braku odpowiedniej rezerwy, obniży jakość życia.

Ze względu na brak odpowiednio dużej kwoty oszczędności, większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Średni roczny koszt obsługi takiego kredytu, doliczając do tego podatek od nieruchomości i środki na fundusz remontowy, oscyluje obecnie w granicach około 25 tysięcy złotych. Nie warto rezygnować z funduszu remontowego, bo wynajmowane mieszkanie trzeba co pewien czas odświeżać, inaczej jego wartość i atrakcyjność w oczach wynajmujących mocno spadnie. Przy braku „pustych” miesięcy koszty powinny bilansować się z przychodami z wynajmu. W tym wariancie mieszkanie spłacimy zgodnie z umową kredytową po 20-30 latach. Później jego wynajem będzie przynosił już tylko zyski. Do tego warto doliczyć wartość samej nieruchomości, którą w razie potrzeby można spieniężyć.

Oficjalne prognozy ZUS pokazują, że wysokość emerytur za 20-30 lat będzie znacznie niższa niż dzisiaj. Osoby przechodzące na emeryturę muszą zatem liczyć się z radykalnym obniżeniem jakości swojego życia. Dodatkowe zyski z wynajmu mieszkania mogą pomóc w zaadoptowaniu się do nowych warunków i zapewnieniu środków na godną starość. Poza tym inwestycja w mieszkanie jest dziś znacznie bardziej opłacalna niż trzymanie środków na lokacie w banku i przynajmniej w pewnym stopniu pozwoli uciec przed inflacją.

Nowe mieszkania od Multimel nieruchomości to znakomita inwestycja. Pomyśl już dziś o swojej przyszłości, zainwestuj w mieszkanie deweloperskie.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A