biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Opłacalność inwestycji w mieszkanie przeznaczone na wynajem zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to m.in. całkowity koszt zakupu i remontu, koszt wyposażenia, lokalizacja nieruchomości czy bieżące koszty eksploatacyjne. Poniżej znajdziesz zestawienie dziesięciu cech mających kluczowy wpływ na opłacalność wynajmu mieszkania.

Cena nieruchomości i koszt jej remontu

Inwestycja w nieruchomość pod wynajem zwykle finansowana jest ze środków własnych – zgromadzonych wcześniej oszczędności oraz kredytu hipotecznego. Jego wielkość powinna być dostosowana do naszych aktualnych możliwości finansowych, dzięki czemu spłata rat nie będzie miała wpływu na jakość naszego życia. Wielkość kredytu warto kalkulować pod względem spodziewanych zysków z wynajmu. Trzeba jednak pamiętać o sytuacjach niespodziewanych, gdy przez kilka miesięcy mieszkanie będzie stało puste. Wówczas do kosztu kredytu trzeba będzie jeszcze doliczyć czynsz i standardowe opłaty eksploatacyjne. Warto mieć zatem przygotowaną odpowiednią rezerwę finansową, która pozwoli przetrwać trudniejszy czas, chroniąc przed niekontrolowanym narastaniem długu.

Mieszkanie na wynajem nie powinno być przesadnie drogie. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów ze spłatą rat, a zyski z wynajmu pozwolą pokryć koszt jego bieżącego utrzymania i przynajmniej w części, koszt rat kredytu hipotecznego.

Określenie grupy docelowej

Zakup mieszkania pod wynajem powinien być rozważany również pod kątem potrzeb przyszłych lokatorów. Innych mieszkań poszukują bowiem studenci, single, rodziny z dziećmi czy firmy wynajmujące mieszkania dla swoich pracowników. Gdy już określimy pożądaną grupę docelową, łatwiej zdecydować o wyborze konkretnej lokalizacji, metrażu czy rozkładu mieszkania, a także dobrać właściwy standard jego wyposażenia.

Lokalizacja

To jeden z najważniejszych elementów wpływających na inwestycyjną wartość konkretnej nieruchomości, oczywiście po uwzględnieniu potrzeb docelowej grupy odbiorców. Jeśli szukamy mieszkania na wynajem dla studentów, warto skupić się na lokalach położonych w bezpośredniej bliskości uczelni, w centrach miast i w śródmieściu. Małżeństwa z dziećmi chętnie wybierają dzielnice oddalone od centrum, ale dobrze skomunikowane z resztą miasta, z dostępem do terenów zielonych, placówek handlowych, ośrodków zdrowia, szkół i przedszkoli. Gdy grupą docelową mają być firmy wynajmujące mieszkania dla pracowników fizycznych, warto inwestować w większe nieruchomości z dużą ilością pokoi. W przypadku firm wynajmujących mieszkania dla menadżerów lepiej sprawdzą się mniejsze lokale położne w topowych lokalizacjach, blisko centrum lub w okolicach nowych centrów biznesowych.

Pożądany układ mieszkania

Gdy myślisz o wynajmie mieszkania studentom lub firmom poszukującym mieszkań dla pracowników fizycznych, najlepszym wyborem będą duże mieszkania z wieloma niewielkimi pokojami, z oddzielną kuchnią, najlepiej z dwiema łazienkami. W przypadku singli, rodzin z dzieckiem i firm wynajmujących mieszkania dla managerów dobrym wyborem będą mniejsze mieszkania z wydzieloną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym.

Ogrzewanie nieruchomości

Wynajmujący poszukują mieszkań ciepłych, w których nie muszą martwić się o ogrzewanie. Dlatego nieruchomości ogrzewane klasycznymi piecami czy z indywidualnym systemem CO bazującym na kotle na opał stały nie będą cieszyły się tak dużym zainteresowaniem odbiorców, jak mieszkania z ogrzewaniem miejskim, elektrycznym, ewentualnie z bezobsługowym kotłem gazowym, jedno- lub dwufunkcyjnym. Warto przy tym pamiętać, że ogrzewanie miejskie jest rozwiązaniem najtańszym. Najdroższe w eksploatacji są mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym.

Czynsz i inne stałe koszty eksploatacyjne

Zysk z wynajmu nieruchomości będzie tym większy, im mniejszy będzie koszt jej bieżącego utrzymania. Poszukując mieszkania pod wynajem, warto zatem sprawdzić, ile wynosi czynsz czy fundusz remontowy. Gdy eksploatacja jest bardzo droga, zyski z wynajmu mieszkania będą zdecydowanie mniejsze.

Remont, wyposażenie i koszty dodatkowe

Zakup mieszkania pod wynajem zwykle wiąże się z koniecznością jego remontu i wyposażenia zgodnego z potrzebami docelowej grupy klientów. Warto również pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z opłatą prowizji dla agencji pośredniczącej w sprzedaży nieruchomości czy kosztach notarialnych, które mają wpływ na całkowity koszt inwestycji i przewidywany czas zwrotu. Standard wyposażenia nieruchomości powinien być dostosowany do docelowej grupy klientów. Mieszkanie nie powinno być obskurne, bo nie znajdziemy na nie chętnych. Z drugiej strony nie warto inwestować w drogie sprzęty czy meble, by drastycznie nie zwiększyć globalnego kosztu inwestycji.

Udogodnienia

Na zainteresowanie klientów mieszkaniem wpływ będzie miała nie tylko jego lokalizacja, układ wewnętrznych pomieszczeń czy standard wyposażenia, ale także dostęp do dodatkowych udogodnień, takich jak balkon, ogródek, winda, wózkowania, siłownia dla mieszkańców czy plac zabaw dla dzieci.

Parking lub garaż

W czasach, gdy niemal każdy ma własny samochód, zapewnienie wynajmującym mieszkanie dostępu do bezpiecznego miejsca parkingowego w zasadniczy sposób wpływa na atrakcyjność oferty. Nawet jeśli wynajmujący nie będzie zainteresowany miejscem postojowym dla samochodu, z jego wynajęciem i tak nie powinno być większych problemów, a to zawsze kilkaset złotych dodatkowego dochodu ekstra.

Kwestia bezpieczeństwa

Mieszkania w dzielnicach powszechnie uznawanych za bezpieczne cieszą się znacznie większym zainteresowaniem odbiorców niż te położone w lokalizacjach o nieciekawej reputacji. Dobrym pomysłem może być również inwestycja w nieruchomość zlokalizowaną na osiedlu zamkniętym, z monitoringiem i własną ochroną. Koszt utrzymania takiego mieszkania jest większy, ale jego wartość w oczach wynajmujących również rośnie. To dobry wybór, gdy mieszkanie chcesz wynajmować rodzinom, zamożnym singlom czy menadżerom.

Nowe mieszkania oferowane przez Multimel Nieruchoości to nowoczesne lokale w znakomitej lokalizacji. Sprawdź.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A