biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Gdy umiesz sprecyzować swoje oczekiwania i wiesz, jakiego mieszkania potrzebujesz, masz do wyboru kilka scenariuszy działania. Każdy z nich jest pochodną tego, na czym planujesz się skupić. Możesz swoją całą uwagę skierować na rynek pierwotny lub wtórny. Możesz również zdecydować się na skorzystanie z pomocy pośrednika lub zdecydować się na zakup bezpośredni. Warto pamiętać, że decydując się na określoną strategię działania, w zanadrzu masz jeszcze przynajmniej kilka innych opcji.

Przykładowe strategie przy zakupie mieszkania

  • Bezpośredni zakup mieszkania z rynku pierwotnego.
  • Zakup mieszkania z rynku pierwotnego przez pośrednika.
  • Bezpośredni zakup mieszkania z rynku wtórnego.
  • Zakup mieszkania z rynku wtórnego przez pośrednika.

Większe pole manewru

Ofert od deweloperów jest dziś znacznie więcej niż ofert na rynku wtórnym. Jeśli zatem chcesz mieć większy wybór i dodatkowo zyskać możliwość wpływu na ostateczny kształt mieszkania (jego wewnętrzny układ), lepszą opcją wydaje się zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Według kwartalnych raportów przedstawianych przez NBP na pierwotnym rynku mieszkań ofert jest około 4-6 razy więcej niż na rynku wtórnym.

Mieszkań na rynku pierwotnym możesz szukać indywidualnie, a gdy brakuje Ci czasu, skorzystać z pomocy pośrednika. Warto jednak pamiętać, że od 2014 roku zawód pośrednika obrotu nieruchomości nie jest regulowany, w związku z czym należy wcześniej sprawdzić kompetencje takiej osoby. Pomocna w tym zakresie może być wyszukiwarka pośredników nieruchomości, którą uruchomiła Polska Federacja Rynku Nieruchomości. Organizację tworzą regionalne stowarzyszenia pośredników i zarządców nieruchomości. Wydają one specjalne certyfikaty potwierdzające wiedzę i umiejętności pośredników. Oczywiście nie każdy doświadczony pośrednik musi mieć taki certyfikat, ale jest on pomocnym narzędziem w ocenie wiarygodności takiej osoby.

Elastyczne podejście

Jeśli zależy Ci na elastycznym podejściu sprzedającego, znacznie większe możliwości zapewnia wybór mieszkania z rynku pierwotnego. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego negocjować można w zasadzie wyłącznie jego cenę, ewentualnie termin zapłaty i termin zwolnienia mieszkania. Gdy nieruchomość kupujemy od dewelopera, możemy negocjować znacznie więcej elementów. Jeśli się na tym nie znasz, dobrą opcją będzie skorzystanie z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomości.

Pośrednik działa zawsze we wcześniej ustalonym z Tobą zakresie. Dlatego na wstępie współpracy należy możliwie precyzyjnie określić swoje potrzeby i wymagania. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera negocjować można nie tylko cenę nieruchomości, ale także przynależnych do niej miejsc parkingowych czy komórek lokatorskich. Można negocjować termin wpłaty poszczególnych rat, a także to, co jest jedną z największych zalet mieszkań z rynku pierwotnego, czyli możliwość dopasowania ich układu wewnętrznego do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Co ważne, im na wcześniejszym etapie budowy kupujemy mieszkanie, tym więcej kwestii możemy negocjować.

Bezpieczeństwo zakupu

Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów (deweloperów) szereg obowiązków zwiększających bezpieczeństwo kupujących. Dzięki temu, nawet jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy, czyli przysłowiowej dziury w ziemi, wciąż możesz czuć się w miarę bezpiecznie. Korzystając z pomocy doświadczonego pośrednika, możesz również dowiedzieć się, którzy deweloperzy radzą sobie na rynku najlepiej. To powinno pomóc w uniknięciu niemiłych niespodzianek, takich jak opóźniania w budowie czy problemy z gwarancją. Kupując na rynku wtórnym, tego typu zabezpieczenia nie obwiązują.

Większy wybór mieszkań na rynku pierwotnym, duże bezpieczeństwo transakcji i znaczna elastyczność deweloperów podczas negocjacji sprawiają, że zdecydowana większość kupujących decyduje się dziś na wybór nieruchomości właśnie z rynku pierwotnego. Jeśli nie masz kompetencji lub czasu, by takie mieszkanie znaleźć osobiście, trafniejszą strategią działania wydaje się skorzystanie z usług doświadczonego pośrednika.

Multimel nieruchomości zapewnia bezpieczny zakup mieszkania czy lokalu. Zapraszamy do kontaktu.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A