biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Zauważalny w ostatnich latach dość znaczący wzrost zainteresowania nowymi mieszkaniami, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, pociąga za sobą systematyczny wzrost ich cen. Wybierając nowe mieszkanie, warto zatem zwrócić większą uwagę na te elementy, które wpływają na jego aktualną i przyszłą wartość. Najważniejsze z nich to dobra lokalizacja, przemyślany układ, wysoka jakości wykończenia czy dostęp do miejsc parkingowych. Jak się okazuje, ważnym czynnikiem jest również dostęp do balkonu.

Mieszkania z balkonem są znacznie chętniej wybierane przez inwestorów i tylko około 5% ankietowanych osób zdecydowałoby się na zakup mieszkania bez balkonu, gdyby jego cena była nieco niższa. Dlaczego balkon jest tak ważny dla osób kupujących mieszkania? Dlaczego inwestorzy są skłonni zapłacić więcej za mieszkanie z balkonem?

Przestrzeń do wypoczynku

Ze względu na wysokie ceny za metr kwadratowy mieszkania, każdy dodatkowy centymetr dostępnej powierzchni użytkowej jest niezwykle cenny. Balkon to właśnie taka dodatkowa przestrzeń, którą z powodzeniem można zamienić na domową strefę relaksu i wypoczynku. Gdy balkon ma kilka metrów kwadratowych, bez problemu można wyposażyć go w eleganckie meble ogrodowe i zaadaptować na miejsce, w którym można wypić kawę lub zwyczajnie posiedzieć, odpoczywając po męczącym dniu w pracy. Duże, szerokie balkony przydadzą się również przy okazji organizowania różnego rodzaju przyjęć i spotkań okolicznościowych, zwłaszcza gdy prowadzą do nich szerokie drzwi z salonu.

Zielona oaza

Własny balkon to także namiastka ogrodu, przydatna zwłaszcza dla tych osób, które kochają kwiaty i chętnie zajmują się ich pielęgnacją. Oczywiście balkon ma swoje ograniczenia wynikające przede wszystkim z ilości dostępnego miejsca, ale przy odrobinie pomysłowości można na nim zmieścić naprawdę wiele roślin. Gdy balkon jest niewielki, najlepiej zdecydować się na rozwiązania wertykalne. Podwieszane doniczki i kwiatowe skrzynki zapewnią możliwość jednoczesnej uprawy wielu gatunków kwiatów i roślin zielonych, a także ziół czy nawet niewielkich krzewów owocowych. Dla stworzenia prawdziwie sielskiej atmosfery posadzkę na balkonie można wyłożyć sztuczną trawą. Dzięki temu zyska on bardziej przyjazny w odbiorze, kojarzący się z naturą charakter.  

Wartość mieszkania

Warto pamiętać, że zewnętrzne elementy budynku, w tym balkony, tarasy i loggie nie są wliczane do metrażu mieszkania, ale przez swą atrakcyjność, w znaczący sposób podnoszą jego wartość. Według praktyki rzeczoznawców i agentów nieruchomości mieszkania z balkonem zwykle osiągają większą wartość od tych, które są go pozbawione. Różnica w cenie może wynosić nawet 10% na korzyść mieszkań z balkonem. Decydując się zatem na zakup nowej nieruchomości, zwłaszcza jeśli myślimy o jej późniejszej odsprzedaży, warto wybrać taką, która ma balkon lub duży taras. Raz, że takie mieszkanie łatwiej jest sprzedać. Dwa, że ma ono większą wartość.

Miejsce na rower, narzędzia lub inne przedmioty

Duże balkony bardzo często pełnią również funkcję dodatkowego składziku na różnego rodzaju przedmioty. To bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy do mieszkania nie przynależy piwnica lub komórka lokatorska. Po wyposażeniu balkonu w regał, szafę lub dekoracyjną skrzynię ogrodową, może on przejąć ich funkcję. Na balkonach bardzo często przechowuje się również rowery, hulajnogi lub inne akcesoria sportowe, na które nie ma miejsca w mieszkaniu.

Większa funkcjonalność

Nawet niewielki balkon w znaczący sposób wpływa na poprawę funkcjonalności mieszkania. Bardzo często wykorzystywany jest jako miejsce do suszenia prania, przechowywania przedmiotów o dużych gabarytach, na przykład rowerów, a w przypadku osób palących papierosy, jako miejsce, gdzie mogą swobodnie zapalić – w ten sposób chronią pozostałych domowników sprzed wdychaniem dymu tytoniowego. Balkony bardzo często pełnią również funkcję zapasowej lodówki, co jest niezwykle przydatne w okolicach Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Niewielka oranżeria

Dla osób ceniących bliski kontakt z naturą własny balkon będzie okazją do stworzenia niedużej, całorocznej oranżerii. Taka adaptacja balkonu nie wymaga uzyskiwania specjalnych pozwoleń, oczywiście pod warunkiem, że wprowadzane zmiany konstrukcyjne nie mają trwałego charakteru. Stworzenie zabudowy ze szkła akrylowego i aluminiowych profili jest stosunkowo proste, a pozwala odseparować wybrany fragment przestrzeni balkonu do świata zewnętrznego, nadając mu zupełnie nową funkcję. Decydując się na tego typu rozwiązanie, balkon lub jego fragment można wykorzystywać przez cały rok, również w okresie zimowym, urządzając w nim kącik do wypoczynku, zabawy lub pracy.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A