biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Gdy mieszkanie kupujemy na etapie wczesnej budowy, z oczywistych względów nie możemy obejrzeć jego wnętrza. W zamian deweloper prezentuje nam plan lokalu. Jeśli nie chcemy mieć problemu z właściwym odczytaniem takiego planu, warto zapoznać się z podstawowymi elementami, jakie znajdują się na większości rzutów mieszkań. Jakie to elementy?

Co to jest rzut mieszkania?

To rysunek prezentujący przyszły układ mieszkania, w którym powinny znaleźć się informacje o jego całkowitej powierzchni, o powierzchni każdego ze znajdujących się w jego wnętrzu pomieszczeń, o miejscach lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych, ich położeniu względem kierunków świata, o lokalizacji pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych oraz miejscu usytuowania mieszkania w strukturze wewnętrznej budynku.

Możliwości konfiguracyjne wnętrza

Przeglądając rysunek prezentujący przyszły układ mieszkania, możemy zauważyć obecność dwóch typów ścian. Jedne z nich będą oznaczone kratkami, a inne grubszymi kreskami wypełnionymi ukośnymi paskami. Te pierwsze to ściany nośne, które w razie potrzeby można wyburzyć, tak by dostosować wnętrze do własnych potrzeb. Ściany nośne odpowiadają za stabilizację konstrukcji całego budynku i nie można ich usunąć. Na rysunku mogą pojawić się również informacje odnośnie podciągów, czyli belek nośnych w sufitach, w które również nie można ingerować.

Położenie względem kierunków świata

To niezwykle ważne oznaczenie, które pozwala na wybór lokalu dobrze oświetlonego, a tym samym jasnego i ciepłego. Na każdym planie mieszkania powinna znaleźć się niewielka róża wiatrów ze strzałką wskazującą północ, najczęściej oznaczoną literą N. Najlepiej wybierać mieszkania z oknami salonu skierowanymi na południe i południowy wschód. Mniej istotne pomieszczenia, takie jak łazienka czy sypialnia, w których nie musi być zbyt widno, mogą znajdować się w części mieszkania skierowanej na północ.

Lokalizacja pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych

Oznaczenie pionów kółkami lub krzyżykami pozwala wskazać na miejsca przyszłej lokalizacji łazienki i kuchni. Jeśli piony będą zlokalizowane w miejscach niedogodnych z punktu widzenia przyszłej aranżacji wnętrza, koszt wykonania dodatkowych instalacji znacząco obciąży nasz budżet. Dlatego najlepiej wybierać takie lokale, w których piony umożliwią łatwe podłączenie podstawowych elementów wyposażenia łazienki czy kuchni, takich jak umywalki, toalety, wanny/prysznice, zmywarki czy okapy.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A