biuro@multimel.pl          +48 502 231 423

   

slajd01
slajd02
slajd03
slajd05
slajd04
Previous Next Play Pause

Jeśli dysponujesz gotówką na wkład własny i masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, zwlekanie z zakupem mieszkania nie ma najmniejszego sensu. Miesięczny koszt spłaty kredytu hipotecznego dorównuje dziś kosztom wynajmu, a w większych miastach może go nawet przewyższać. Pamiętaj jednak, że pierwsze mieszkanie dla większości osób nie jest tym docelowym. Decydując się na zakup pierwszego mieszkania, warto zatem wybrać lokal możliwie uniwersalny, który w przyszłości będzie można łatwo sprzedać lub wynająć.

Jeśli planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego, zwróć uwagę na kilka elementów, które będą miały największy wpływ na jego atrakcyjność dla przyszłych, potencjalnych nabywców. Jakie to elementy?

Lokalizacja

To kluczowy element mający wpływ na postrzeganie danego mieszkania jako przyjaznego i wygodnego do życia, czy wręcz przeciwnie, nieciekawego i niewygodnego w użytkowaniu. Wybierając lokalizację, warto brać pod uwagę nie tylko stan obecny, ale i niedaleką przyszłość. Widząc kierunki rozwoju miasta, łatwiej oszacować, które lokalizacje już w niedalekiej przyszłości będą najciekawsze i najbardziej interesujące dla potencjalnych klientów.

Jak określić, która lokalizacja jest dobra, a która kiepska? Przede wszystkim warto spojrzeć na sposób skomunikowania danego miejsca z pozostałą częścią miasta. Im lepszy dojazd do centrum, tym wygodniejsze miejsce do życia. Ważna jest również dostępność do podstawowej infrastruktury w miejscu zamieszkania, w tym do miejsc parkingowych, lokali usługowych, sklepów czy placówek publicznych – szkół, ośrodków zdrowia, obiektów sportowo-rekreacyjnych, bibliotek itp. Budowa tego typu infrastruktury zajmuje sporo czasu i jeśli w danym momencie nie ma do niej bezpośredniego dostępu, lokalizacja wydaje się mało atrakcyjna.   

Marka dewelopera

Na wybór dewelopera wpływać powinna nie tylko ocena jego finansowej wiarygodności, ale także jakość wykonania jego wcześniejszych inwestycji. Mieszkania od deweloperów o wyrobionej na rynku marce są zwykle droższe od tych, które oferują mniej znane podmioty. Na ich wyższą cenę wpływa nie tyle sama nazwa firmy, ile idąca za tą nazwą jakość wykonania. Przed zakupem mieszkania u konkretnego dewelopera warto odwiedzić jedną z jego wcześniejszych inwestycji i sprawdzić, jak prezentuje się po kilku latach od momentu oddania jej do użytku.

Wielkość mieszkania

Mając świadomość, że pierwsze mieszkanie jest rzadko tym docelowym, warto szukać lokalu o metrażu, który cieszy się największą popularnością wśród wynajmujących/kupujących. W tym celu najlepiej przyjrzeć się aktualnym, dostępnym na rynku ofertom i na tej podstawie wyrobić sobie własną opinię. Prócz wielkości mieszkania, liczy się również jego wewnętrzny układ. Mieszkania z oddzielną kuchnią lub dwiema łazienkami zawsze są ciekawsze i łatwiej znajdują nabywców/najemców. Poza tym, jeśli tylko dysponujesz odpowiednio dużą zdolność kredytową, warto rozważyć zakup nieco większego mieszkania niż kawalerka. Dwa pokoje to nie tylko większy komfort życia w pojedynkę lub w parze, czy nawet w parze z dzieckiem, ale również mniej problemów z wynajęciem lub odsprzedażą takiego lokum w przyszłości.

Zanim zdecydujesz się na zakup swojego pierwszego mieszkania, weź pod uwagę różne scenariusze. Pamiętaj, że Twoja sytuacja osobista lub zawodowa może dość szybko się zmienić, w związku z czym zmiana miejsca zamieszkania może okazać się koniecznością.

Kawalerka z jednym pokojem może wydawać się atrakcyjna dla singla/singielki, ale gdy pojawi się partner, a w przyszłości być może również dziecko, takie mieszkanie przestaje być funkcjonalne. Podobnie zakup mieszkania w nieciekawej dzielnicy, choć atrakcyjny pod względem finansowym, może okazać się kłopotem, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia się do innego miejsca za pracą i będzie trzeba takie mieszkanie wynająć lub sprzedać.

Właśnie dlatego, kupując pierwsze mieszkanie, nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Oczywiście cena jest ważna, ale nie powinna przesłaniać innych elementów, które w przyszłości zdecydują o tym, czy mieszkanie będzie można szybko wynająć lub spieniężyć. Przy zakupie należy zatem brać pod uwagę zarówno swoje indywidualne potrzeby, jak i upodobania innych, potencjalnych nabywców/najemców.

Multimel - deweloper z wieloletnim doświadczeniem zaprasza do zapoznania się z ofertą nowych mieszkań.

Galeria

A1
A1
B1
B1
C1
C1
D1
D1
1
1
1
1
2
2
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
6
6

logo2

Biuro sprzedaży mieszkań i wynajmu lokali użytkowych

Biuro sprzedaży:
+48 502 231 423
+48 516 141 905
biuro@multimel.pl

Sekretariat:
+48 81 75 18 612

Adres:
20-388 Lublin, Dominów 130A